Reklama

Nigdy nie rób tego ze swoimi oszczędnościami

Zaoszczędzenie większej kwoty wymaga sporo wysiłku i cierpliwości. Niestety, pieniądze gromadzone latami można bardzo szybko stracić. Czasami wystarczy jedna nieprzemyślana decyzja. Expander podpowiada, jakich błędów nie należy popełniać przy oszczędzaniu.

Zaoszczędzenie większej kwoty wymaga sporo wysiłku i cierpliwości. Niestety, pieniądze gromadzone latami można bardzo szybko stracić. Czasami wystarczy jedna nieprzemyślana decyzja. Expander podpowiada, jakich błędów nie należy popełniać przy oszczędzaniu.

Ostrożnie z większymi wydatkami

Gdy już uda nam się zgromadzić trochę pieniędzy, zaczynamy odczuwać potrzebę ich wydawania. Wtedy pojawiają się myśli o tym, że np. stać mnie na lepszy telefon, samochód czy większe mieszkanie. W taki sposób możemy znacznie uszczuplić zebraną kwotę, która w przyszłości może okazać się potrzebna na ważniejsze cele. Niektóre decyzje mogą też spowodować, że jednocześnie wzrosną nasze koszty życia. Droższy samochód to droższe ubezpieczenie i jego utrzymanie. Większe mieszkanie czy dom to wyższy czynsz, koszty ogrzewania i remontów. W rezultacie znaczny odpływ gotówki nie tylko zmniejszy zgromadzone fundusze, ale jednocześnie spowoduje, że w przyszłości będzie nam trudniej oszczędzać. Taki duży nieprzemyślany wydatek może sprawić, że nasze oszczędności już nigdy nie powrócą do poprzedniego poziomu.

Reklama

Nie przesadzaj z ostrożnością

Wielu Polaków przechowuje pieniądze w domu w przysłowiowej skarpecie. Nie ma w tym nic złego, jeśli jest to tylko niewielka część oszczędności danej. Nie należy jednak trzymać w ten sposób wszystkich swoich środków. Powód jest bardzo prosty - jeśli wybuchnie pożar lub do mieszkania włamią się przestępcy, to z dnia na dzień stracimy wszystko. Poza tym oszczędności ulokowane w ten sposób nie pracują. Co prawda oprocentowanie lokat w bankach również nie przynosi obecnie zbyt wysokich zysków. Jednak istnieją sposoby, aby przy niezbyt wysokim ryzyku uzyskać odsetki na poziomie 5-7 proc. Jest to możliwe w przypadku inwestycji w obligacje przedsiębiorstw. Oczywiście kluczowe jest to, kto jest ich emitentem, czyli komu pożyczamy pieniądze. Takie przedsiębiorstwo powinno być w dobrej kondycji finansowej. Warto też sprawdzić, jakie są jej perspektywy rozwoju i na co zamierza wydać pożyczone pieniądze. W przypadku upadłości firmy możemy bowiem stracić zainwestowane oszczędności.

Nie przesadzaj z ryzykiem inwestycyjnym

Na drugim biegunie są osoby, którym nawet przez myśl nie przejdzie, aby trzymać oszczędności w domu czy na lokacie. Szukają one sposobów na maksymalizację zysków i czasami decydują się na zbyt ryzykowne posunięcia. Dobrym przykładem są historie osób, które wpłaciły swoje pieniądze do Amber Gold, czy ci, którzy tracą je obstawiając zmiany kursów walut na rynku forex. Szanse na wysokie zyski nie powinny nam przesłonić zagrożeń, jakie się z tym wiążą. Tymczasem im wyższy możliwy zysk, tym wyższe jest ryzyko. Inwestując agresywnie trzeba więc robić to w taki sposób, aby to ryzyko minimalizować.

Istnieje wiele sposobów na ograniczanie ryzyka. Dla przykładu inwestując na giełdzie można ustanowić automatyczne zlecenia sprzedaży, jeśli cena akcji spadnie np. o 5 proc. Lepiej bowiem stracić 5 proc. niż 30 proc. Innym sposobem jest dywersyfikacja, czyli zasada nie wkładania wszystkich jajek do jednego koszyka. Jednym z największych błędów jakie można popełnić, jest trzymanie wszystkich pieniędzy w jednym miejscu. Niestety, czasami zdarzają się rzeczy nieprzewidywalne. Nawet najpewniejsze sposoby lokowania oszczędności mogą okazać się zawodne. Dlatego najlepiej podzielić je na kilka części. Im wyższe mamy oszczędności, tym powinno być ich więcej - nawet jeśli jeden element zawiedzie, to inne przyniosą zyski.

Nie przechwalaj się i zachowaj ostrożność

Pieniądze można stracić nie tylko poprzez nietrafione inwestycje, ale również za sprawą przestępców. To oczywiste, że nikt rozsądny nie opowiada obcym osobom, ile ma pieniędzy. Tymczasem nierzadko pokazujemy w mediach społecznościowych zdjęcia, które mogą zachęcić przestępców lub ułatwić im zadanie. Warto też ostrożnie korzystać z bankowości elektronicznej. Komputer czy telefon, na którym logujemy się do banku, powinien mieć zainstalowane aktualne oprogramowanie antywirusowe. Poza tym powinniśmy uważać na maile podszywające się pod nasz bank, czy zawierające załączniki, w których mogą być wirusy. W dzisiejszych czasach kradzież jest bowiem możliwa nawet bez fizycznego włamania się do czyjegoś mieszkania.

Jarosław Sadowski

główny analityk firmy Expander

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »