Reklama

Niskie oprocentowanie lokat. Kiedy wreszcie wzrośnie?

Na lokatach nadal nie uzyskamy zbyt wysokich odsetek. Przeciętne oprocentowanie depozytów trzymiesięcznych wynosi bowiem zaledwie 2,25 proc., sześciomiesięcznych z kolei 2,38 proc. Expander prognozuje, że w najbliższym czasie nie możemy także liczyć na istotną poprawę tej sytuacji.

W perspektywie rocznej oprocentowanie depozytów najprawdopodobniej wzrośnie tylko nieznacznie. Dopiero za dwa lata średnie oprocentowanie może osiągnąć poziom około 4 proc.

Oprocentowanie lokat bankowych bez gwiazdek pozostaje bardzo niskie. Dotyczy to zwłaszcza ofert krótkookresowych. Średnie oprocentowanie depozytów 3-miesięcznych wynosi obecnie tylko 2,25 proc. W przypadku najlepszych produktów możemy natomiast liczyć na ok. 3,3 proc.

Nasze zestawienie dotyczy tylko ofert dostępnych dla wszystkich klientów. Nie uwzględnia więc promocji dla nowych umów czy produktów, które są połączone z innymi usługami. Korzystając ze specjalnych ofert można zyskać znacznie więcej. Dla przykładu w Meritum Banku na 3-miesięcznej lokacie można uzyskać aż 6 proc., ale tylko jeśli tyle samo pieniędzy, co na lokatę, wpłacimy na fundusz inwestycyjny z oferty Quercus TFI lub Eques TFI.

Reklama

W przypadku dłuższych okresów promocje zdarzają się rzadko. Oprocentowanie jest niemal zawsze niskie, nieznacznie wyższe niż na standardowych depozytach krótkoterminowych. Najwięcej możemy uzyskać "zamrażając" swoje oszczędności na dwa lata. Przeciętne oprocentowanie w przypadku takiego okresu (2,91 proc.) jest niewiele niższe niż najlepsze oferty na trzy miesiące, w których można uzyskać nieco ponad 4 proc.

Kiedy oprocentowanie lokat wzrośnie?

Niestety w tym roku szanse na istotny wzrost oprocentowania lokat są niewielkie. Za rok stopy procentowe w naszym kraju będą wyższe najprawdopodobniej tylko o 0,25 pkt. Średnie oprocentowanie krótkoterminowych lokat nadal będzie więc pozostawało istotnie poniżej 3 proc. Stopy zaczną zauważalnie rosnąć zapewne dopiero w 2015 r. Wiele wskazuje na to, że aż dwa lata będziemy więc musieli czekać, aby średnie oprocentowanie lokat osiągnęło poziom ok. 4 proc., a najlepsze oferty istotnie przekroczyły 5 proc.

Jak w takim razie lokować oszczędności?

Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie swoich oszczędności, ale jednocześnie chcemy uzyskać jak najlepsze warunki, warto rozważyć lokaty długoterminowe. Ich oprocentowanie jest bowiem najwyższe. Jeśli wybierzemy jednak termin dłuższy niż rok, to w takim przypadku warto skorzystać z ofert z oprocentowaniem zmiennym. Gdy w 2015 r. będą rosły stopy procentowe, oprocentowanie takiego depozytu zostanie podwyższone. Należy jednak dodać, że oprocentowanie powinno być zmieniane według opisanego przez bank wzoru i bezpośrednio uzależnione np. od stawki WIBOR. Gdy o oprocentowaniu decyduje jedynie zarząd banku, to może się zdarzyć, że będzie on zwlekał z podwyżkami.

Jeśli chcemy zyskać jeszcze więcej niż dają lokaty długoterminowe, powinniśmy zainteresować się np. produktami strukturyzowanymi. Zapewniają one bezpieczeństwo, gdyż gwarantują, że w najgorszym przypadku odzyskamy zainwestowane w nie pieniądze. Z drugiej strony dają szansę na bardzo atrakcyjne zyski. Wśród produktów zakończonych w 2013 roku część zarobiła ponad 10 proc. w skali roku. Takie połączenie bezpieczeństwa i wysokich zysków jest możliwe, ponieważ większość pieniędzy jest lokowana na atrakcyjnym depozycie. Ta część wraz z odsetkami daje gwarancję zwrotu wpłaconych pieniędzy. Niewielka suma trafia natomiast w instrumenty finansowe zwane opcjami, które mogą przynieść bardzo wysokie zyski.

Jarosław Sadowski

główny analityk firmy Expander

Kliknij i pobierz darmowy program PIT 2013

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »