Reklama

Nowe funkcje w bankomatach

Sieć bankomatów ostatnio się lekko skurczyła, ale najwięksi operatorzy zapowiadają rozwój i nowe lokalizacje. Na koniec trzeciego kwartału było 23 326 bankomatów, ale dwa kwartały wcześniej było ich więcej, bo 23 751- takie statystyki opublikował NBP.

Nie oznacza to jednak jakiegoś trwałego trendu, a najwięksi gracze stawiają między innymi na coraz popularniejsze funkcje wpłat gotówki oraz możliwość wykonywania transakcji zbliżeniowych.

Reklama

- Euronet Polska stale pracuje nas rozwojem swojej sieci poprzez zwiększanie dostępności urządzeń oraz tworzeniem nowych usług. Tylko w 2017 roku liczba maszyn działających pod wspólnym szyldem Euronet wynosiła 7400 sztuk na koniec trzeciego kwartału 2017. Mowa tu także o bankomatach i wpłato-bankomatach przejmowanych w ramach umów na prowadzenie usług outsourcingu obsługi gotówkowej na rzecz banków. W roku 2018 włączymy kolejnych kilkaset lokalizacji - zapowiada Ewa Miziołek, dyrektor marketingu i wsparcia sprzedaży Euronet Polska. Jak dodaje, na bieżąco weryfikowany jest poziom wykorzystania swoich urządzeń między innymi poprzez analizę liczby transakcji.

- Na podstawie tych danych podejmowane są decyzje o relokacji maszyn z niskim poziomem transakcyjności do nowych miejsc, w których diagnozuje się większe zapotrzebowania na gotówkę - tłumaczy.

Druga co do wielkości niezależna sieć Planet Cash (należąca do polskiej spółki ITCARD SA) mocno postawiła na maszyny umożliwiające wpłatę gotówki.

- W tym roku ponad trzykrotnie wzrosła liczba urządzeń z funkcją wpłaty. Rok 2017 rozpoczynaliśmy liczbą 213 urządzeń, aktualnie sieć urosła do prawie 700. Podobną dynamikę widać w przypadku bankomatów - startowaliśmy z 2337 urządzeniami, w ostatnim miesiącu było ich już prawie 3500 - mówi Piotr Kawczyński, dyrektor departamentu zarządzania i rozwoju bankomatów Planet Cash.

Największa bankowa sieć należąca do PKO BP rok temu miała 3206 dostępnych maszyn, w tym 857 wpłatomatów, a na koniec listopada 2017 było 3188 w tym 995 wpłatomatów.

Operatorzy nie bez przyczyny stawiają na maszyny z funkcją wpłatomatową, bo kwota deponowanych w ten sposób pieniędzy mocno rośnie. Tylko w trzecim kwartale było to 21,6 mld zł, podczas gdy na początku 2015 roku było to zaledwie 4,6 mld zł.

Pojawiają się też dodatkowe usługi poza obsługą gotówki.

W bankomacie kupisz także ubezpieczenie

Euronet w połowie lipca, w efekcie współpracy z TU Europa uruchomił możliwość zakupu ubezpieczenia podróżnego we wszystkich naszych urządzeniach w Polsce. - Polisę chroniącą podczas podróży zagranicznych można nabywać nawet w ostatniej chwili, w 6 różnych wariantach. Przed rozpoczęciem okresu wakacyjnego rozszerzyliśmy usługę przekazów bankomatowych o możliwość realizacji przekazu także w formie gotówki wpłacanej we wpłato-bankomatach. To funkcja szczególnie pomocna dla rodziców chcących dosłać dziecku przebywającemu na koloniach dodatkowe kieszonkowe. Gotówkę mogli przesyłać poprzez szeroko dostępną sieć bankomatów i wpłato-bankomatów Euronet na czas wakacji dodatkowo rozbudowaną o urządzenia sezonowe zlokalizowane w popularnych kurortach wakacyjnych. Ta usługa także została na stałe wprowadzona do naszej oferty - wylicza Ewa Miziołek z Euronet Polska.

Zwiększyła się sieć bankomatów z opcją wypłat zbliżeniowych, zdecydowanie wygodniejszych i bezpieczniejszych (wyklucza groźbę skimmingu, ale także ryzyko pozostawienia karty w urządzeniu). Z wypłaty zbliżeniowej można obecnie korzystać w 6900 z 7400 bankomatów sieci Euronet w całej Polsce.

Planet Cash w tym roku na rynek wprowadził pierwsze urządzenia umożliwiające oprócz bezstykowych wypłat także bezstykowe wpłaty. - To nowość na rynku, została pozytywnie przyjęta, a my cieszymy się, że dzięki naszym działaniom możemy być pionierem - mówi Piotr Kawczyński.

Dodaje, że w 2018 roku planowany jest dalszy rozwój sieci urządzeń multifunkcyjnych, rosnąć ma liczba recyklerów. To urządzenie, które łączy funkcje bankomatu i wpłatomatu, wykorzystując zamknięty obieg gotówki czyli banknoty wpłacane przez klientów, korzystających z funkcji wpłatomatu, po sprawdzeniu ich autentyczności i jakości mogą być wypłacane przez osoby, korzystające z funkcji bankomatu. Zapowiada też mocniejsze wyjście za granicę.

- W 2017 roku podjęliśmy decyzję o ekspansji na rynki europejskie. W Czechach działa już system cashback, który został dobrze przyjęty przez naszych sąsiadów, planujemy także ekspansję w innych obszarach na rynki zachodnie - mówi dyrektor departamentu zarządzania i rozwoju bankomatów w Planet Cash.

Euronet zrezygnował z kwotowych ograniczeń

Z kolei użytkownicy Euronetu, zwłaszcza ci wypłacający większe kwoty powinni się ucieszyć. Po zakończeniu w połowie grudnia programu pilotażowego, obecnie w sieci Euronet nie obowiązuje limit 1 tys. zł jednorazowej wypłaty gotówki z bankomatów sieci. Aby podjąć z bankomatu kwotę wyższą niż 1 tys. zł, spośród proponowanych kwot wypłaty klient powinien wybrać polecenie "inna kwota", następnie wpisać żądaną sumę i kolejno ją zaakceptować. Pozostałe ustawienia urządzeń pozostają niezmienione - deklaruje Euronet. O pilotażowym wprowadzeniu takiego ograniczenia pisaliśmy na początku listopada.

Monika Krześniak-Sajewicz

Dowiedz się więcej na temat: bankomaty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »