Nowe zasady naliczania opłat za wodę i ścieki. Kiedy zapłacisz więcej?
Nowelizacja ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków może wprowadzić niemałą rewolucję w rachunkach za wodę. Rząd chce przywrócić gminom wyłączne kompetencje w zatwierdzaniu taryf, a gminom dać szanse na wprowadzenie tzw. stawek progresywnych.
- Od 2017 roku taryfy za wodę ustalane są przez Wody Polskie, choć wcześniej była to wyłączna kompetencja samorządów. Teraz rząd chce przywrócić stary porządek.
- Gminy same zdecydują o nowych stawkach, o ile podwyżki cen nie przekroczą 15 proc. w stosunku do stawek z ostatnich trzech lat.
- Pojawią się także stawki progresywne, w których gminy będą mogły ustalić wyższą cenę za wodę przy wyższym jej zużyciu.
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawiła się nowelizacja ustawy, która ma objąć także ustawę Prawo wodne. Po zmianach Wody Polskie będą miały ograniczoną możliwość ingerowania w taryfy za wodę i ścieki, a samorządy zyskają nowe kompetencje.
Od 2017 roku nadzór nad przedsiębiorstwami wodno-kanalizacyjnymi w Polsce przejęły Wody Polskie, choć przez lata wcześniej była to kompetencja władz samorządowych. Teraz rząd chce przywrócić dawny porządek i dać gminom uprawnienia do zatwierdzania taryf w formie uchwały.
Przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne będą składały wnioski o zatwierdzenie taryf do prezydentów miast, burmistrzów i wójtów. Potem przekażą swoje rekomendacje do rad gmin i dopiero przy planach podwyżek o ponad 15 proc. w stosunku do taryf z ostatnich trzech lat, będą musiały zwrócić się do Wód Polskich.
Ostatecznie jednak nawet negatywna opinia Wód Polskich nie będzie automatycznie prowadzić do obniżenia ceny ujętej w projekcie taryfy.
Nowelizacja ma pozwolić gminom na wprowadzenie taryfy progresywnej, w której stawki będą rosnąć wraz np. ze wzrostem zużycia wody. Nie będzie to obligatoryjne, a wprowadzenie takich taryf ma odbywać się dopiero po podjęciu takiej decyzji przez konkretny samorząd. Musiałby on zawierać poszczególne progi w postaci pobranej wody i różnice pomiędzy wysokością stawek ujętych poszczególnych progach.
"Przewiduje się, że progresywna stawka opłaty za wodę będzie uwzględniać liczbę osób w gospodarstwie domowym, która będzie mogła być ustalona m.in. przez złożenie odpowiedniej deklaracji" - wskazano w Ocenie Skutków Regulacji do projektu.
Gminy decydujące się na wprowadzenie stawek progresywnych będą miały możliwość obniżenia cen dostępu do wody pitnej dla mieszkańców, a z drugiej strony w sposób bardzo elastyczny będą mogły kształtować stawki dla większego zużycia wody.
Na ten moment ustalone raz taryfy obowiązują przez trzy lata. Zmiany przed tym terminem są możliwe jedynie w uzasadnionych przypadkach, np. na skutek zmian warunków ekonomicznych czy warunków świadczeń.