Reklama

Nowy dowód osobisty - jak poradzimy sobie w banku?

Od 1 marca obowiązuje nowy wzór dowodu osobistego. Wśród wprowadzonych zmian najwięcej kontrowersji budzi usunięcie informacji o adresie zameldowania. Czy będzie miało to wpływ na załatwianie spraw w bankach?

Jeśli nasz obecny dowód osobisty jest nadal ważny, nie ma potrzeby wymieniania go na nowy. Możemy posługiwać się nim aż do upływu terminu jego ważności. W nowej wersji dokumentu wprowadzono kilka poważnych zmian. Możemy zaliczyć do nich:

- brak informacji o kolorze oczu posiadacza dokumentu

- brak informacji o wzroście posiadacza dokumentu

- brak skanu podpisu posiadacza dokumentu

- dwukrotnie powtórzone zdjęcie posiadacza dokumentu

- informacje o polskim obywatelstwie

- nazwy rubryk w języku angielskim

- brak adresu zameldowania

Szukasz gotówki na dowolny cel? Sprawdź, gdzie otrzymasz najtańszy kredyt!

Reklama

To właśnie ta ostatnia kwestia wzbudziła, i nadal budzi, wiele sporów i kontrowersji wśród obywateli. Niepotrzebnie. Jest to na pewno zdecydowany plus, ponieważ przy każdej kolejnej zmianie meldunku nie będziemy zmuszeni wymieniać dowodu na nowy. Rodzą się jednak pytania: czy w przypadku załatwienia sprawy w urzędzie czy instytucji poradzimy sobie z nowym dokumentem bez adresu zameldowania? Czy dla banków brak adresu nie będzie przeszkodą we wzięciu kredytu czy skorzystaniu z innego produktu finansowego?

Nowe procedury

Istnieją trzy sposoby, dzięki którym załatwimy wszelkie sprawy w banku bez wpisanego do dowodu miejsca zameldowania. Zwykle wystarczy spełnić tylko jeden z nich. Jeśli zaś klient nie będzie dla banku zbyt wiarygodny, będzie musiał przejść kolejny etap weryfikacji swoich danych osobowych przez daną instytucję.

1. Pisemne oświadczenie o miejscu zamieszkania

Podstawowym dokumentem, potwierdzającym aktualne miejsce pobytu jest własnoręczne, pisemne oświadczenie o adresie zamieszkania, złożone przez klienta. Autentyczność podanych informacji ma być potwierdzona podpisem osoby, której to dotyczy. Podanie nieprawidłowego adresu niesie ze sobą konsekwencje prawne - klientowi może zostać zarzucone oszustwo, za które grozi kara grzywny lub kara pozbawienia wolności.

2. Zapłacone rachunki

Banki mają prawo wymagać od klienta przedstawienia opłaconego rachunku. Faktura z poprzedniego miesiąca będzie świetnym dowodem na potwierdzenie adresu zamieszkania klienta. Sytuacja taka będzie miała miejsce tylko w niektórych przypadkach, gdy pisemne oświadczenie wyda się zbyt mało wiarygodne.

Porównanie kredytów gotówkowych na email. Nie zwlekaj. Sprawdź wyniki!

3. Zaświadczenie z urzędu

Trzecim etapem weryfikacji miejsca zamieszkania klienta banku jest zaświadczenie z urzędu. W tym przypadku klient zobowiązany jest do uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 17 zł. Ten wymóg może również sprawić niepotrzebny kłopot i fatygę dla klienta. Taka forma sprawdzenia prawdziwości danych złożonych przez osobę, starającą się o nabycie produktu finansowego, ma być rozwiązaniem stosowanym w ostateczności.

Jak widać, nie musimy martwić się o trudności z załatwieniem sprawy w banku. Przedstawione powyżej procedury nie wydają się być skomplikowane. Oczywiście wymagają dodatkowego czasu, pisania oświadczeń i ewentualnego pobrania zaświadczenia z urzędu, ale należy myśleć pozytywnie. Początki zwykle bywają trudne i z pewnością napotkamy się z pewnymi niejasnościami. Nowy dowód osobisty nie będzie jednak utrudnieniem w załatwieniu codziennych spraw. Należy również pamiętać, że stara wersja dokumentu nadal jest legalna i możemy z niej korzystać aż do momentu wygaśnięcia jego ważności.

Potrzebujesz gotówki? Sprawdź, gdzie otrzymasz najtańszy kredyt! Wyniki na email

Zmiany w nowym dowodzie osobistym wyjdą nam na dobre. Dzięki wielu zabezpieczeniom trudniej będzie go podrobić, również brak skanu podpisu uniemożliwi przypadki oszustw dokonywanych na podstawie starych dowodów. W dodatku nowy dokument tożsamości wyrobimy w krótkim czasie w miejscu zamieszania, a nie jak dotychczas zameldowania.

Nowy dowód powodem problemów w bankach? Podyskutuj na Forum Interia.pl

Źródło: TotalMoney.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »