Reklama

O ile wzrośnie rata kredytu hipotecznego? Mamy wyliczenia

Rada Polityki Pieniężnej prawdopodobnie podniesie dziś stopy procentowe o 1 pkt proc. i główna stopa NBP wzrośnie do 5,5 proc. Jednak kluczowy dla kredytobiorców wskaźnik WIBOR już znacznie przekroczył poziom 6 proc. Raty kredytów rosną wyprzedzając decyzje RPP. I tak rata niedawno zaciągniętego na 25 lat kredytu 300 tys. zł wzrosła z około 1400 zł w październiku do ok. 2500 zł obecnie. Jeśli ktoś pożyczył zaś 700 tys. zł na 35 lat, to jego rata wzrosła z 2593 zł do 5273 zł.

O ile wzrośnie rata kredytu hipotecznego?

Dla posiadaczy kredytów, zwłaszcza zaciągniętych niedawno, przy niemal zerowych stopach, kluczowy dla domowych budżetów jest właśnie wskaźnik WIBOR, bo to na nim oparte jest oprocentowanie.

- Weźmy pod uwagę kredyt udzielony w październiku 2021 roku na kwotę 300 tys. zł na 25 lat. Jego rata początkowo wynosiła 1440 zł. Przy obecnym poziomie stawki WIBOR 3M będzie to 2506 zł. To efekt tego, że stawka WIBOR 3M wynosi już 6,14 proc. Jest ona tak wysoka, ponieważ przewiduje podwyżki stóp NBP, które mogą zostać wprowadzone w kolejnych miesiącach - wylicza Jarosław Sadowski, główny ekonomista Expandera.

Reklama

Notowania kontraktów terminowych sugerują, że w ciągu najbliższych 6 miesięcy WIBOR 3M może wynieść 7,6 proc. W takim przypadku rata wspomnianego kredytu wyniosłaby 2806 zł - dodaje Sadowski.

Podkreśla on jednocześnie, że wzrost raty może być różny w zależności od kwoty zadłużenia i okresu spłaty. Najmocniej rosną raty tych kredytów, które mają długi okres i wysokie zadłużenie. Dla przykładu, jeśli ktoś w październiku pożyczył 700 tys. zł na maksymalny okres 35 lat, to jego rata wzrosła z 2 593 zł do 5 273 zł, a więc ponad 2-krotnie. W takiej sytuacji na ratę trzeba co miesiąc wydawać aż o 2 680 zł więcej niż na początku.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców i wakacje kredytowe

Osoby, które mają problem z obsługą rat kredytowych mogą skorzystać z funkcjonującego Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Wystarczy na przykład, że ich raty przekraczają połowę dochodu gospodarstwa domowego lub kredytobiorca straci pracę.

Niedawno rząd zapowiedział, że w ramach pakietu dla kredytobiorców zostaną uproszczone procedury korzystania z funduszu, a złożenie wniosku będzie łatwiejsze.

Rząd zapowiedział też wprowadzenie wakacji kredytowych, z których będzie można skorzystać przez cztery miesiące w roku. Planowana jest także istotna zmiana polegająca na tym, że WIBOR, na którym się opiera oprocentowanie będzie zastąpiony innym wskaźnikiem - prawdopodobnie będzie to stawka pożyczek jednodniowych ON lub stawka Polonia, co ma dać obniżkę oprocentowania.

Monika Krześniak-Sajewicz

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »