Obligacje skarbowe w maju. Ministerstwo Finansów podało oprocentowanie

Oprocentowanie obligacji skarbowych w maju pozostanie na niezmienionym poziomie w porównaniu z kwietniową ofertą - poinformowało Ministerstwo Finansów. - Zachowaliśmy preferencje dla rynku detalicznego względem rynku hurtowego - powiedział cytowany w komunikacie wiceminister Jurand Drop.

Oprocentowanie obligacji 1-rocznych zmiennoprocentowych wyniesie 6,05 proc., a 2-letnich 6,3 proc. w pierwszym miesięcznym okresie odsetkowym. Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosić będzie 3 proc. w skali roku, a 3-letnich 6,4 proc. 

Pozostałe obligacje w pierwszym rocznym okresie odsetkowym oprocentowane będą odpowiednio: 6,55 proc. - 4-letnie oraz 6,8 proc. - 10-letnie. 6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu "Rodzina 800 plus" oprocentowane będą odpowiednio w wysokości 6,75 proc. i 7,05 proc. w pierwszym roku.

Reklama

Oprocentowanie obligacji 1-rocznych i 2-letnich zależne od stóp procentowych

Jak wyjaśnił resort finansów w komunikacie, oprocentowanie obligacji 1-rocznych i 2-letnich zmienia się co miesiąc. Jest wyliczane jako suma stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i marży, która pozostaje bez zmian i wynosi w przypadku instrumentów oferowanych w maju 0 proc. dla obligacji 1-rocznych oraz 0,5 proc. dla 2-letnich. 

Oprocentowanie obligacji 4-letnich ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz niezmienionej marży w wysokości 1,25 proc. Ten sam mechanizm oprocentowania obowiązuje również dla obligacji 10-letnich, jednak w tym przypadku niezmieniona marża wynosi 1,5 proc. Na tej samej zasadzie liczone jest także oprocentowanie obligacji rodzinnych, tyle że w ich przypadku marża wynosi 1,75 proc. dla obligacji 6-letnich oraz 2 proc. dla 12-letnich.

Gdzie można kupić obligacje skarbowe?

Wszystkie rodzaje obligacji można kupić w oddziałach PKO Banku Polskiego i Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego oraz w sieci punktów sprzedaży obligacji Banku Polska Kasa Opieki (Pekao SA). Można je także kupić przez internet.

MF podało, że od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: obligacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »