Od 2022 roku wnioski o 500 plus tylko elektronicznie

Od stycznia 2022 roku wnioski o świadczenie 500 plus i o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będą tylko elektroniczne. Będzie można je wysłać między innymi przez platformę PUE ZUS. Aktywowano już ponad 9 mln takich kont.

Wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus od 1 stycznia przyszłego roku będzie można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia".

Jednocześnie ZUS deklaruje, że każda osoba będzie mogła liczyć na pomoc przy ich składaniu.

To efekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która przenosi ustalanie uprawnień do świadczenia wychowawczego oraz jego wypłatę z gmin do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Kolejna zmiana dotyczy sposobu wypłaty świadczenia.

Reklama

Zgodnie z nowelizacją świadczenia będą wypłacane tylko bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Stopniowe przejmowanie realizacji programu Rodzina 500+ przez ZUS oznacza, że gminy będą kontynuowały wypłaty świadczeń do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

ZUS będzie wypłacał także nowe świadczenie, które będzie dostępne od nowego roku czyli Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO), dla rodziców dzieci w wieku od 12. miesiąca do ostatniego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 35. miesiąc życia.

Świadczenie będzie wypłacane co miesiąc po 500 zł lub 1000 zł, w zależności od decyzji rodzica.

Wsparcie nie będzie zależeć od dochodów rodziny, a środki nie będą opodatkowane.

Wniosek o RKO będzie można składać do ZUS wyłącznie drogą elektroniczną, a środki wypłacane będą tylko na konto bankowe. Według rządowych szacunków w przyszłym roku świadczeniem zostanie objętych ok. 615 tys. dzieci.

Jednocześnie, od kwietnia 2022 r. osoby, które ze względu na swoją sytuację, nie będą mogły ubiegać się o wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego, a mają dziecko, które uczęszcza do żłobka, klubu dziecięcego, opiekuna dziennego, będą mogły wnioskować o dofinansowanie do funkcjonowania miejsc opieki dla dzieci.

Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko. 

W związku z tym, że coraz więcej wniosków i spraw można załatwić elektronicznie, coraz więcej osób aktywuje swoje konta na PUE ZUS. Zrobiło to już ponad 9 milionów użytkowników.

krześ

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »