Reklama

Od dziś możesz aktywować bon turystyczny

Do skorzystania z bonu turystycznego trzeba mieć konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Zarejestrowanych profili jest tam obecnie 4,7 mln, ale można zakładać, że w związku z nowym świadczeniem ta liczba znacznie wzrośnie.

Kto nie ma aktywowanego konta, a chce skorzystać z bonu, powinien je założyć. Można to zrobić przy użyciu Profilu Zaufanego, który można potwierdzić np. poprzez bankowość elektroniczną. W czasie pandemii liczba kont na PUE ZUS znacznie wzrosła, bo wnioski związane z tarczą antykryzysową są składane już głównie tą drogą.

Reklama

Pytanie o to, jak założyć konto na PUE to jedno z najczęściej zadawanych na specjalnie uruchomionej infolinii do udzielania informacji na temat bonu turystycznego.

Na stronie ZUS jest podana instrukcja, ale jest to dość łatwe, bo strona przekierowuje krok po kroku do kolejnych etapów rejestracji.

Najpierw trzeba wejść na stronę www.zus.pl  i w nagłówku strony kliknąć "Zarejestruj w PUE". Następnie wybrać sposób rejestracji spośród trzech do wyboru "Dla Ciebie", "Dla przedsiębiorców" oraz "Dla firm"; po czym wskazać metodę rejestracji, a można to zrobić zdalnie, bez wychodzenia z domu. Wystarczy coraz popularniejszy profil zaufany bądź inna metoda identyfikacji, która jest dostępna na stronie login.gov.pl.

Może to być również kwalifikowany podpis elektroniczny albo konto w banku, który świadczy taką usługę wspólnie z ZUS - wtedy wybiera się kafelek "Twoja bankowość elektroniczna". Przy czym Profil Zaufany można również potwierdzać w bankowości elektronicznej.

500 zł na każde dziecko lub 1000 zł na dziecko niepełnosprawne

Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+. Na jedno dziecko 500 zł, a w przypadku dziecka niepełnosprawnego przysługuje jeszcze dodatkowy bon w kwocie 500 zł. Do uzyskania świadczenia uprawnionych jest 6,5 mln dzieci.

Bon będzie dostępny na profilu PUE ZUS osoby uprawnionej. Za jego pomocą można płacić wielokrotnie, aż wyczerpie się pełną kwotę. Nie trzeba składać wniosku - wystarczy go aktywować i wówczas otrzymuje się kod, za pomocą którego płaci się podmiotowi turystycznemu. Po wykonaniu płatności otrzymuje się potwierdzenie SMS-em.

Do tego, żeby sprawdzić, czy bon został nam przyznany, trzeba się zalogować się na swój profil na PUE ZUS. Jeśli  jest prawo do bonu, to w zakładce "Ogólny" będzie: "Polski Bon Turystyczny"  i "Mój bon". Trzeba go aktywować i aby to zrobić, należy wpisać swój aktualny adres e-mail oraz numer telefonu komórkowego. W chwili aktywacji zostanie nadany kod obsługi płatności, który jest wysyłany  mailem.

Monika Krześniak-Sajewicz

Dowiedz się więcej na temat: bon turystyczny | Polski Bon Turystyczny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »