Od lipca będzie można dostać bon energetyczny. Ile wyniesie wysokość świadczenia?

Przy założeniu najniższych dochodów w zależności od liczebności gospodarstwa domowego i wykorzystyywanego źródła cieoła bon energetyczny wyniesie od 300 do 1200 zł - wylicza "Fakt". Wysokość świadczenia będzie się zmniejszać wraz ze wzrostem dochodów. Nowe przepisy mają wejść w życie z początkiem lipca.

Od lipca br. zmienią się zasady dotyczące cen energii, bowiem przestanie obowiązywać tarcza energetyczna. Zgodnie z projektowanymi przepisami resort klimatu i środowiska zamierza wprowadzić stawki maksymalne. Większość odbiorców zapłaci od drugiej połowy roku do 30 zł więcej miesięcznie (więcej pisaliśmy o tym tutaj). Na pomoc państwa będą mogły jednak nadal liczyć te gospodarstwa domowe, których dochód jest najniższy. W zależności od grupy każda z nich otrzyma bon energetyczny w innej wysokości.

Reklama

Ile wyniesie bon energetyczny?

Łącznie około 3,5 mln gospodarstw domowych będzie mogło liczyć na finansowe wsparcie. W założeniu do projektu ustawy wskazano, że będzie ono możliwe tylko w tym roku. Warunkiem przyznania bonu energetycznego będzie limit dochodów:

  • 2,5 tys. zł dla gospodarstwa jednoosobowego
  • 1,7 tys. zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

W przypadku wyższych dochodów będzie obowiązywać zasada "złotówka za złotówkę". MKiŚ tłumaczy, że zaproponowane wsparcie będzie przyznawane także emerytom i rencistom o najniższych świadczeniach. "Podwyższonym wsparciem zostaną objęci ci obywatele, którzy zdecydowali się przejść na ekologiczne źródła ogrzewania, zasilane energią elektryczną, jak np. pompy ciepła" - brzmi uzasadnienie do projektu ustawy

Zgodnie ze wstępnymi wyliczeniami "Faktu" wysokość bonu dla gospodarstwa jednoosobowego wyniesie 300 zł; najniższa jego wartość wyniesie 50 zł przy dochodach równych 2750 zł. W przypadku gospodarstwa zamieszkującego przez 2-3 osoby bon zwiększy się do 400 zł. 500 zł będzie przyznane dla gospodarstw zamieszkiwane przez 4-5 osób, zaś na 600 zł będą mogły liczyć te powyżej 6 osób. Dwukrotnie wyższe stawki - przy najniższych dochodach - będą obowiązywać tam, gdzie żródłem ogrzewania jest energia elektryczna, w tym pompy ciepła i ten fakt jest zarejestrowany w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Tym samym na najwyższe wsparcie - 1200 zł - będą mogły liczyć najliczniejsze gospodarstwa domowe o najniższych dochodach

Minimalna kwota bonu może wynieść 20 zł. 

O przyznanie bonu energetycznego będzie trzeba ubiegać się samodzielnie poprzez zgłoszenie wniosku do urzędu miasta czy gminy do końca października. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bon energetyczny | rachunki za prąd
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »