Od nowego roku becikowe na innych zasadach

Rodzice, którzy po nowym roku zgłoszą się po becikowe, będą musieli dostarczyć zaświadczenie, że matka dziecka od 10. tygodnia ciąży była pod opieką lekarską.

Od nowego roku wejdzie w życie rozporządzenie ministra zdrowia określające medyczne kryteria przyznania becikowego. Rozporządzenie było wydane 2 lata wcześniej, ale w wyniku protestów zainteresowanych oraz problemów organizacyjnych, jego wprowadzenie zostało zawieszone. Wymóg dostarczenia zaświadczenia o opiece ginekologa lub położnej obejmuje oba rodzaje becikowego - zarówno tego dla wszystkich rodziców, jak i tego, które jest wypłacane jako dodatek do zasiłku rodzinnego.

Pozostałe zasady wypłaty becikowego pozostają bez zmian. Dyrektor departamentu polityki rodzinnej w resorcie pracy i polityki społecznej Alina Wiśniewska tłumaczy, że poświadczenie opieki lekarskiej od 10 tygodnia ciąży ma na celu ochronę zdrowia i matki i dziecka.

Reklama

Tam gdzie to konieczne - ma także zwiększyć świadomość na temat skutków zaniedbań zdrowotnych lub nałogów kontynuowanych w czasie ciąży. Rodzice mają rok od urodzenia dziecka na złożenie wniosku o wypłatę becikowego niezależnego od dochodu. Niektóre gminy przyznają rodzicom maluchów także trzecie becikowe - samorządowe, tutaj kryteria są ustalane przez samorządy.

Aby je otrzymać, rodzice muszą dostarczyć zaświadczenie, że matka była pod opieką lekarza lub położnej od 10 tygodnia ciąży. Przyszłe mamy, których dzieci urodzą się na początku roku, i panie które urodziły w ostatnich dniach, są przygotowane na to, że będą je obowiązywać nowe zasady, choć nie przez wszystkie ta sytuacja jest akceptowana. Niektóre twierdzą, że zgłosiły się do ginekologa w 11 tygodniu ciąży, bo wtedy zorientowały się, że spodziewają się dziecka. Nie wiadomo, jak taka sytuacja zostanie potraktowana po nowym roku przez urząd zajmujący się wypłatą becikowego.

Naczelnik wydziału zdrowia i polityki społecznej w warszawskiej dzielnicy Mokotów Bogdan Piec podkreśla, że zasady są jasne: od nowego roku po becikowe trzeba się zgłosić z kompletem dokumentów, jak wniosek o becikowe, akt urodzenia dziecka, poświadczenie, że rodzce nie pobrali becikowego w innej placówce - i przede wszystkim - zaświadczenie lekarskie, że matka była pod opieką medyczną od 10 tygodnia ciąży i odbyła wizyty lekarskie przynajmniej raz w każdym trymestrze ciąży. Zaświadczenie o opiece ginekologicznej od 10 tygodnia ciąży - na podstawie karty ciąży - wydają na przykład szpitale, w których dziecko przychodzi na świat.

Tak jest też w szpitalu położniczym przy ulicy Madalińskiego w Warszawie. Niektóre przyszłe mamy nie pytały jeszcze lekarza o taki dokument, ale nie spodziewają się problemów z jego uzyskaniem, bo w karcie ciąży mają odpowiednie wpisy. Informacje o wejściu w życie rozporządzenia ministra zdrowia o becikowym były już od kilku miesięcy podawane przez samorządy i lokalne wydziały polityki społecznej.

Są w ulotkach i plakatach w miejskich i gminnych ośrodkach pomocy społecznej, na ogół można je też znaleźć na stronach internetowych miast i gmin.

IAR/PAP
Dowiedz się więcej na temat: becikowe | dziecko | zasady | rodzice | nowy rok
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »