Odszkodowania z tytułu zalania. Ich liczba rośnie przez ekstremalną pogodę

Czy gwałtowne zjawiska pogodowe wpływają na częstość wypłat odszkodowań w ramach ubezpieczeń nieruchomości? Coraz częściej odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Zapytaliśmy największe towarzystwa ubezpieczeniowe, jak często wypłacają one odszkodowania z tytułu zalania. Wyniki są zaskakujące.

Z roku na rok zjawiska pogodowe wydają się być coraz bardziej intensywne. Czy widać to w statystykach towarzystw ubezpieczeniowych? Sprawdzamy, jak często wypłacane są odszkodowania z tytułu zalania w wyniku powodzi.

Rośnie częstość tzw. szkód pogodowych

Podtopienia i powodzie zdarzają się w Polsce coraz częściej. Z raportu "Klimat rosnących strat. Rola ubezpieczeń w ochronie klimatu i transformacji energetycznej", na który powołuje się WARTA, dowiadujemy się, że rok 2021 przyniósł 62 zdarzenia spowodowane deszczami, huraganami oraz burzami, a wartość szkód wyniosła wówczas 970 mln zł. Dla porównania jeszcze pięć lat wcześniej takich zdarzeń odnotowano 30. Wówczas poniesione szkody osiągnęły wartość 289 mln zł. Zapytaliśmy największe towarzystwa ubezpieczeniowe w Polsce, czy zauważają zwiększoną częstość występowania tych zjawisk.

Reklama

"Na przestrzeni ostatniej dekady widzimy wyraźny wzrost częstości szkód tzw. pogodowych. Wiąże się to z widocznymi zmianami klimatu, a co za tym idzie, coraz częstszymi zjawiskami anomalii pogodowych" - odpowiada nam Iwona Mazurek z Warty.

Biuro prasowe PZU przekazuje nam, że najczęstszą przyczyną wypłaty odszkodowań z tytułu zalania nieruchomości u tego ubezpieczyciela są nieszczelności w instalacjach wodnych spowodowane np. pęknięciem rur wodociągowych. Zdarzają się także podtopienia i powodzie, jednak największy w Polsce ubezpieczyciel nie prowadzi statystyk rozdzielających różne typy tego rodzaju zdarzeń. Nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe zauważają jednak podobny trend:

"Nie obserwujemy w ostatnich latach wzrostu liczby szkód spowodowanych działaniem niszczycielskiej siły żywiołów w ubezpieczanych przez nas nieruchomościach. Ostatnie dwa lata charakteryzują się nawet delikatnym spadkiem w tym zakresie" - tłumaczy Interii Biznes LINK4.

Nie oznacza to jednak, że liczba tego typu szkód jest niska. 

Nawet połowa wypłaconych odszkodowań dotyczy powodzi

Szkody wynikające z zalania to zdarzenia, które najczęściej podlegają ubezpieczeniom. Okazuje się też, że coraz częściej są one powodem wypłat odszkodowań. Zalania domu czy mieszkania to różne zdarzenia, m.in.:

  • zalanie przez sąsiada;
  • awaria sieci wodociągowej;
  • zalania przez dach w wyniku intensywnych opadów;
  • powodzie.

Statystyki nie zawsze rozróżniają przyczynę zalania, jednak część ubezpieczycieli, których zapytaliśmy o ich doświadczenia w tej sprawie, mówi jasno.

"Szacujemy, że wypłaty z ryzyka zalania, obejmujące wszystkie tego typu zdarzenia, wynoszą ok. 50 proc. wypłat ze wszystkich ryzyk" - czytamy w odpowiedzi na pytania Interii Biznes, które przekazuje Marta Pokutycka-Mądrala, rzeczniczka prasowa Nationale-Nederlanden.

W ostatnich latach wielu ubezpieczycieli obserwuje wzrost częstości występowania szkód z tytułu powodzi, zalania, gradu lub silnych burz. Allianz tłumaczy nam, że "szkody związane ze zjawiskami pogodowymi stanowią około 20-25 proc. wszystkich zdarzeń, jeśli chodzi o ubezpieczenia domów". Magdalena Zowade, dyrektor departamentu likwidacji szkód Allianz Polska, dodaje, że w niektórych przypadkach wypłaty w razie powodzi sięgają kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy złotych. LINK4 zauważa także, że w miesiącach letnich (szczególnie w sierpniu) liczba szkód spowodowanych gwałtownymi zjawiskami w przyrodzie jest wyraźnie wyższa.

"W skali roku odszkodowania z tego tytułu kształtują się średnio na poziomie ponad 20 procent, jednak w miesiącach letnich wzrastają do ok. 30 procent" - czytamy w przekazanej nam informacji.  

Tak ubezpieczyciele reagują na zagrożenia

W przypadku gwałtownych zjawisk pogodowych część ubezpieczycieli uruchamia specjalne narzędzia, które mają pomóc poszkodowanym w najtrudniejszych momentach. LINK4 tłumaczy nam, jak to wygląda: 

"W praktyce wygląda to tak, że do klientów z najbardziej poszkodowanych rejonów wysyłamy wiadomość z informacją, jak postępować w przypadku szkody, i przekierowaniem do naszego formularza zgłoszenia szkody online, aby ubezpieczony mógł błyskawicznie wysłać do nas zgłoszenie" - wyjaśnia nam LINK4. 

Wypełnienie takiego formularza gwarantuje niemal natychmiastową wypłatę zaliczek, aby zabezpieczyć podstawowe potrzeby poszkodowanych. Tego typu ochrona dotyczy tak gotowych domów i mieszkań, jak i budynków w trakcie budowy oraz domów letniskowych.

Agnieszka Maciuła-Ziomek 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: odszkodowania | ubezpieczyciele | powódź | zalanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »