Oferta kablówek lepsza od satelity
Gdyby próbować wybrać ofertę płatnej telewizji dla stereotypowego mężczyzny - oczekującego od telewizji sportu, filmów i kanałów erotycznych - to platformy cyfrowe spełniają te oczekiwania częściowo.
Co prawda ich oferta sportowa i filmowa jest bogata, ale wypada blado pod względem liczby kanałów dla dorosłych. Cyfrowy Polsat ma do zaproponowania jeden kanał o takim charakterze, a platforma n, choć oferuje kilka takich filmów w miesiącu, to pozwala je oglądać w dodatkowej, płatnej ofercie VoD - wideo na żądanie.
Zdecydowanie lepiej gusty mężczyzn zaspokajają najwięksi operatorzy kablowi - kanałów filmowych i sportowych też mają pod dostatkiem, a przy tym oferują więcej w pakietach dla dorosłych.
Z kolei przy wyborze oferty dla klasycznej kobiety, zainteresowanej programami o modzie, ślubach, kuchni, gwiazdach czy malowaniu paznokci, również wygrywa oferta kablowa. Większość kablówek oferuje po 18-19 takich kanałów, podczas gdy najlepsza oferta platform to tylko 16 pozycji.
Oferta na wyłączność
Platformy satelitarne oferują dziś ponad 100 kanałów, w tym od kilku do kilkunastu w wysokiej rozdzielczości HD. Plus setki niekodowanych, nadawanych bezpłatnie kanałów FTA z całego świata (FTA- skrót od free-to-air).
Ich oferty programowe różnią się tak naprawdę kilkoma kanałami, które każda z platform ma na wyłączność, i bogactwem oferty usług dodatkowych, takich jak wideo na żądanie czy możliwości cyfrowych dekoderów.
Różnice programowe najbardziej widać w propozycjach filmowych i sportowych, które są głównym wabikiem na klientów. Cyfra+ ma więc na wyłączność programy ze stajni Canal+, kanały sportowe Polsatu Sport zobaczyć można tylko w Cyfrowym Polsacie, a w platformie n dostępny jest tylko kanał nSport czy kanał filmowy MGM HD.
Co decyduje przy wyborze rodzaju płatnej telewizji - kablowej czy satelitarnej ? Dzięki czemu liczba kanałów w kablówkach jest już bardzo zbliżona ilościowo do oferty platform ? Jakie bonusy oferują operatorzy kablowi ? Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę przy podpisywaniu umów z operatorami ?
Więcej: Gazeta Prawna 16.01.2009 (11) - forsal.pl - str.A2-3
Michał Fura