OLX będzie musiał oddać pieniądze klientom. UOKiK: Wprowadzano ich w błąd

Prezes UOKiK zakwestionował praktyki platformy sprzedażowej OLX. Chodzi m.in. o oferowaną przez firmę płatną usługę, która w teorii miała chronić kupujących przed nieuczciwymi sprzedającymi, choć w praktyce tak nie było. Do sprawy odniósł się także sam portal i zapowiedział, że zwróci pieniądze klientom.

Jak poinformował we wtorek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zarzuty Prezesa UOKiK wobec OLX dotyczą wprowadzania konsumentów w błąd co do zakresu pakietu ochronnego, nieudzielania informacji o tym, że produkt można kupić bez usługi serwisowej i mylącego sortowania ofert według najtańszych produktów. 

Dodano, że Urząd podjął działania na podstawie skarg od konsumentów, którzy byli zaskoczeni tym, że płatny pakiet ochronny w rzeczywistości tej ochrony nie gwarantował. 

Reklama

"W wyniku działań Grupy OLX konsumenci ponosili negatywne skutki finansowe" - podkreślił cytowany w komunikacie prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Dodał, że spółka stosowała "szereg postanowień istotnie ograniczających zakres ich ochrony". 

"Opłacana przez kupujących ochrona była w rzeczywistości pozorna - konsumenci mimo wykupienia usługi mającej zapewnić bezpieczeństwo transakcji mogli tracić pieniądze na rzecz nieuczciwych sprzedawców" - wyjaśnił.

Na tym nie kończą się zarzuty UOKiK wobec OLX. Platforma błędnie sortowała najtańsze produkty

W ocenie Prezesa UOKiK, OLX stosował również wprowadzające w błąd sortowanie najtańszych ofert dostępnych w serwisie, ponieważ przy ich wyszukiwaniu nie uwzględniał ceny usługi serwisowej. "Co więcej, architektura portalu nie wskazywała na możliwość zakupu w drodze bezpośrednich kontaktów stron transakcji, tj. bez 'usługi serwisowej'" - tłumaczył. Zaznaczył, że informacje o warunkach świadczenia usług nie mogą wprowadzać w błąd. 

Prezes UOKiK wydał decyzję, w której zobowiązał Grupę OLX do zmiany praktyk. Jak podał Urząd, portal odda klientom pieniądze i poinformuje o tym konsumentów. Takie też stanowisko zostało przedstawione w komunikacie samej platformy.

Grupa OLX potwierdziła, że otrzymała decyzję zobowiązującą wydaną przez Prezesa UOKiK. Jak dodano, wszczęte we wrześniu 2022 roku postępowanie dotyczyło: opcji sortowania dostępnych w OLX oraz sposobu informowania o "usłudze serwisowej" w wynikach sortowania, sposobu informowania o dostępności opcji zakupu z Przesyłką OLX oraz bez Przesyłki OLX i "pakietu ochronnego". 

"Serwis OLX wdraża rozszerzenie zakresu usługi 'pakiet ochronny', tak by uwzględnić wyjątki, które do tej pory nie podlegały ochronie. Co za tym idzie będziemy dostosowywać nasze procedury i komunikację do nowego zakresu usługi" - podano w komunikacie. 

Jak dodano, w serwisie OLX pojawi się nowy interfejs opcji zakupu, a w przyszłości na stronie z wynikami wyszukiwania będzie można poznać łączną cenę towaru z wynagrodzeniem za "usługę serwisową", a także posortować towary po tej łącznej cenie.

"W przypadkach określonych w decyzji, zwrócimy użytkownikom środki pobrane za usługę serwisową i za towar, który reklamowano w ramach 'pakietu ochronnego'" - podało OLX.  

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: UOKiK | OLX
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »