Opłata adiacencka. Jak uniknąć jej przy podziale?
Opłatę adiacencką uiszcza się w sytuacji wzrostu wartości nieruchomości za sprawą podziału nieruchomości, scalenia i podziału nieruchomości bądź wybudowania urządzeń infrastruktury technicznej z wykorzystaniem środków pochodzących z określonych źródeł. Ile wynosi rzeczona opłata i czy da się jej uniknąć?
Opłata adiacencka to opłata wynikająca ze wzrostu wartości danej nieruchomości w związku z jej podziałem, scaleniem i podziałem lub wybudowaniem bądź podłączeniem urządzeń infrastruktury technicznej z udziałem środków unijnych, samorządowych lub należących do Skarbu Państwa. Rzeczona opłata dotyczy właścicieli danej nieruchomości.
Opłatę adiacencką nakłada burmistrz, wójt lub prezydent miasta zgodnie z przyjętą wcześniej uchwałą wydaną przez radę gminy. Wszelkie przepisy dotyczące opłaty adiacenckiej zawarte są w ustawie z 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami.
Stawki opłaty adiacenckiej są określone we wcześniej wspomnianej ustawie o gospodarce nieruchomościami z 21 sierpnia 1997 roku. Wysokość stawki ustalonej poprzez uchwałę rady gminy nie może przekroczyć wartości zawartych w owej ustawie. Wynoszą one:
- 30% różnicy wartości nieruchomości pod warunkiem, że owa opłata naliczona zostanie w wyniku wzrostu jej wartości na skutek podziału nieruchomości;
- 50% wzrostu wartości nieruchomości – w przypadku, gdy owy wzrost nastąpił wskutek podziału i scalenia;
- 50% różnicy wartości nieruchomości przed wybudowaniem infrastruktury technicznej, a wartością nieruchomości po jej zbudowaniu.
Opłatę adiacencką należy uiścić w terminie 14 dni po wydaniu decyzji o jej nałożeniu. W przypadku zbagatelizowania sprawy przez właściciela nieruchomości musi się on liczyć z konsekwencjami prawnymi (w postaci np. egzekucji komorniczej).
Wiele osób zastanawia się, czy istnieje możliwość uniknięcia uiszczenia opłaty adiacenckiej. Okazuje się, że tak – jeśli opłata uległa przedawnieniu (samorząd nie wszczął postępowania w celu jej ustalenia w ciągu 3 lat), to wówczas rzeczonej opłaty można uniknąć.
Opłata adiacencka nierzadko może nadwyrężyć finanse. Na szczęście istnieje możliwość rozłożenia opłaty na raty, jednak na okres nie dłuższy niż 10 lat. Jeśli właściciel nie uiści opłaty adiacenckiej w stosownym terminie, to wówczas skutkiem może być zajęcie majątku przez komornika.