Ostatni moment na złożenie wniosku o 800 plus. Tylko tak zachowasz ciągłość wypłat

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że tylko wnioski złożone do końca kwietnia 2024 roku gwarantują zachowanie ciągłości wypłat 800 plus. Nowy okres rozliczeniowy zaczyna się w połowie roku.

W całej Polsce do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wpłynęło już 3,3 mln wniosków o 800 plus na nowy okres rozliczeniowy. Aktualny okres rozliczeniowy kończy się w maju, a zachowanie ciągłości wypłat wymaga pośpiechu. 

Kiedy trzeba złożyć wniosek o 800 plus?

Zachowanie ciągłości wypłat 800 plus wymaga złożenia wniosku na nowy okres rozliczeniowy do końca kwietnia. To gwarantuje przelew świadczenia na konto już w czerwcu. - Gdy wniosek będzie złożony do końca maja, wówczas pieniądze trafią do 31 lipca z wyrównaniem za czerwiec. Natomiast do 31 sierpnia zostaną wypłacone świadczenia dla wniosków złożonych w czerwcu - przypomina Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka ZUS z woj. śląskiego cytowana przez TVP3. Wnioski o nowe 800 plus można składać od 1 lutego do 30 czerwca 2024. 

Reklama

Jak złożyć wniosek o nowe 800 plus w 2024?

Wniosek można złożyć tylko elektronicznie przez platformę PUE ZUS, aplikację mobilną mZUS i portal Emp@tia. Polacy najczęściej korzystają jednak z możliwość złożenia wniosku o 800 plus przez bankowość elektroniczną

Rodzice, którzy już wcześniej korzystali z 800 plus, nie muszą na nowo wypełniać całego wniosku. Zapamiętane dane zostaną zaciągnięte do komunikatora, a składanie wniosku potrwa wówczas kilka minut. 

Koszty 800 plus niższe niż obsługi długu

- Koszty obsługi długu w relacji do PKB w kolejnych latach będą rosły, choć nieznacznie - mówi minister finansów Andrzej Domański. Dodaje, ze to wyzwanie dla jego resortu, bo Polska to jeden z krajów o najwyższych kosztach obsługi długu w Unii Europejskiej. - Wydajemy na obsługę długu więcej niż na 800 plus. To problem, który w kolejnych latach będzie się jeszcze pogarszał - kwituje Domański. 

Koszty obsługi zadłużenia sektora instytucji rządowych i samorządowych w Polsce w 2023 r. wyniosły 2,1 proc. PKB. A według raportu Komisji Europejskiej w ciągu najbliższych 10 lat dług publiczny Polski wzrośnie do prawie 80 proc. PKB. 

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »