800 plus nie dla uczniów e-szkół. Kolejne ograniczenia świadczeń dla Ukraińców
Kolejne ograniczenia w wypłacie 800 plus Ukraińcom. Od 2025 roku do wypłaty świadczenia konieczne będzie nie tylko uczęszczanie do szkoły. Świadczenia nie otrzymają dzieci zdalnie uczące się w ukraińskich szkołach.
Zmiana zasad udzielania świadczenia 800 plus obywatelom Ukrainy będzie miała miejsce w 2025 roku. Od czerwca przyszłego roku świadczenie wychowawcze ma przysługiwać wyłącznie ukraińskim dzieciom, które uczęszczają do szkół w Polsce. "Dziennik Gazeta Prawna" donosi, że 800 plus nie będzie przysługiwać za zdalną naukę w ukraińskiej szkole.
Nowelizacja "specustawy ukraińskiej" zakłada, że od czerwca 2025 roku wypłata świadczenia 800 plus Ukraińcom będzie możliwa pod pewnymi warunkami. - Projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy zakłada wprowadzenie przepisów, które mają uszczelnić system pomocy tak, aby nie mógł być wykorzystywany niezgodnie z jego przeznaczeniem - mówi w rozmowie z PAP wiceszef MSWiA Maciej Duszczyk. Dzieci Ukraińców będą musiały chodzić do przedszkola lub szkoły w Polsce, chyba że obowiązek szkolny ich nie dotyczy lub został w stosunku do nich odroczony.
800 plus i 300 plus na wyprawkę szkolną stracą zatem dzieci obywateli Ukrainy, które są poza polskim systemem oświatowym. Projekt nowelizacji przeszedł już konsultacje społeczne i według "DGP" został skierowany do Komitetu Stałego Rady Ministrów.
Świadczenie 800 plus nie będzie przysługiwać także obywatelom Ukrainy, którzy mieszkając w Polsce, uczą się zdanie w szkole ukraińskiej. Chodzi także o weryfikację obowiązku szkolnego ukraińskich dzieci. Obecnie zdalna nauka w ukraińskiej szkole możliwa jest po złożeniu oświadczenia w gminie. "Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że te jednak relatywnie rzadko składane są przez rodziców. W efekcie nie wiadomo, które dzieci uchodźców w ogóle realizują obowiązek szkolny.
Weryfikacją obowiązku szkolnego ma się zajmować ZUS, który od czerwca 2025 roku (to wtedy rozpoczyna się kolejny okres świadczeniowy) będzie miał prawo wstrzymać wypłatę świadczenia, do czasu, gdy dziecko znajdzie się w bazie systemu informacji oświatowej. Nowelizacją specustawy rządzący chcą zmotywować rodziców dzieci z Ukrainy do zapisywania ich do naszych szkół i przedszkoli.
Na ten moment świadczenie wychowawcze 800 plus (wcześniej 500 plus) przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia i dotyczy także dzieci obywateli Ukrainy, którzy pojawili się w Polsce po 23 lutego 2022 roku, a więc po agresji Rosji na Ukrainę.