Oszczędzanie - finansowa czarna magia?

Jak wynika z badania "Diagnoza Społeczna 2013" 60 proc. Polaków nie dysponuje żadnymi oszczędnościami, a 25 proc. ma do dyspozycji tylko równowartość jedno-miesięcznego dochodu. Jakie są powody braku oszczędności? Przeważnie niskie zarobki oraz brak wiedzy finansowej. Czy rzeczywiście, aby oszczędzać trzeba codziennie śledzić notowania na giełdzie, zarządzać akcjami i znać cały słownik finansowych pojęć?

"Kwestie finansowe są zbyt zawiłe", "oszczędzanie wymaga specjalistycznej wiedzy", "nie inwestuję, bo nie znam się na giełdzie" - to często przywoływane powody, przez które nie decydujemy się na oszczędzanie i lokowanie pieniędzy. Nic dziwnego, bo rzeczywiście kiedy zastanowimy się, jak wiele czynników trzeba wziąć pod uwagę budując strategię inwestycyjną - to jest to wyższy stopień wtajemniczenia. Są jednak na rynku rozwiązania pozywające oszczędzać i pomnażać środki, które nie wymagają naszego zaangażowania, posiadania finansowej wiedzy, śledzenia kursu walut czy akcji, analizowania sytuacji na rynkach zagranicznych i polskim. Obligacje Skarbu Państwa to przejrzysty produkt gwarantujący atrakcyjny zysk, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa inwestycji.

Reklama

Prosta i zrozumiała oferta

Oferta dotycząca obligacji skarbowych obejmuje 4 typy papierów dłużnych dwu- (DOS), trzy- (TOZ), cztero- (COI) i dziesięcioletnie (EDO). Wybór rodzaju obligacji zależy od naszych preferencji i tego na jaki cel chcemy oszczędzać i pomnażać pieniądze. Dla osób, które chcą ulokować środki na krótki okres czasu najlepszym rozwiązaniem są obligacje DOS. Dzięki temu, że ich oprocentowanie jest stałe, już w dniu dokonania zakupu wiemy na jaki zysk możemy liczyć po dwóch latach. To propozycja także dla tych, którzy nie mają czasu na zastanawianie się nad swymi finansami, a zarazem chcą, by ich pieniądze nie "leżały w skarpecie". Jeżeli potrzebne są nam regularne dopływy gotówki warto nabyć obligacje TOZ. Lokujemy nasz kapitał na trzy lata, ale jednocześnie regularnie otrzymujemy wypłaty odsetek. Nasze oszczędności pracują, a my na bieżąco możemy korzystać z profitów.

Dla osób, które myślą o oszczędzaniu w dłuższej niż trzyletnia perspektywie ciekawą propozycją są obligacje COI. Dzięki temu, że rokrocznie oprocentowanie jest wyliczane w oparciu o wskaźnik inflacji i mnożnik mamy gwarancję zysku przewyższającego inflację. Szczególnym instrumentem są obligacje EDO - decydując się na ich zakup zakładamy oszczędzanie w długiej perspektywie czasowej, a dzięki temu, że dochód z odsetek jest, co roku, dopisywany do kapitału, na ostateczny zysk pracuje coraz większa kwota.

Bezpieczny sposób na oszczędzanie

Obligacje skarbowe działają w prosty sposób - kupujemy papiery dłużne, po określonym czasie otrzymujemy zainwestowane środki i cieszymy się powiększonym kapitałem. Tak skonstruowana oferta jest w pełni transparentna oraz nie zawiera ukrytych haczyków, dzięki czemu jest w pełni bezpieczna i nie wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy na temat finansów. Dodatkowo możemy być pewni, że otrzymamy wszystkie wpłacone środki wraz z wypracowanym zyskiem - gwarantem wypłaty jest bowiem Skarb Państwa. Co więcej,

w sytuacji kryzysowej, zobowiązania wynikające z emisji obligacji są przez państwo spłacane w pierwszej kolejności. Warto także zwrócić uwagę na to, że papiery dłużne są produktem elastycznym, co oznacza, że można je zbyć wcześniej, bez utraty kapitału oraz części naliczonych odsetek. To także zwiększa poziom poczucia bezpieczeństwa - w nagłej sytuacji życiowej mamy szybki dostęp do kapitału.

Inwestycja na każdą kieszeń

Zazwyczaj rozpoczęcie jakiejkolwiek inwestycji wymaga wkładu, często określonego z góry - 500, 1000 zł, a w niektórych przypadkach dużo więcej. To może zniechęcać, bo już czas potrzebny na odłożenie takiej kwoty dla niektórych jest bardzo długi. Ponadto nie zawsze chcemy inwestować w dane rozwiązanie finansowe wszystkich naszych oszczędności. Inaczej jest w przypadku papierów dłużnych - tutaj nie musimy mieć już wcześniej zgromadzonych środków, a koszt jednej obligacji to zaledwie 100 zł.

Nie jesteśmy też obligowani do comiesięcznego zakupu czy opłacania składki. Jeżeli w naszym budżecie domowym pojawi się nadwyżka, to możemy za tę kwotę kupić obligacje. W sytuacji gdy mamy inne pilne wydatki, papiery dłużne nabędziemy w innym, dowolnym terminie. Warto jednak pamiętać, że sukces oszczędzania tkwi w systematyczności i wytrwałości - im dłużej będziemy odkładać, tym większą kwotę uda się zaoszczędzić.

Obligacje Skarbu Państwa - są produktem bezpiecznym, dającym gwarancję zysku i prostym w obsłudze. Są świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie mają specjalistycznej wiedzy dotyczącej instrumentów finansowych, a chcą efektywnie oszczędzać.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Dowiedz się więcej na temat: finansowy | niskie zarobki | oszczędzanie | magia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »