Patkowski: KSF uznał rządowy projekt tzw. wakacji kredytowych za rozsądny kompromis

Członkowie Komitetu Stabilności Finansowej przedyskutowali zapisy rządowego projektu ustawy wprowadzającej m.in. wakacje kredytowe i reformę WIBOR-u i uznali je za rozsądny kompromis - powiedział w trakcie posiedzenia podkomisji sejmowej wiceminister finansów Piotr Patkowski.

- Jako nie tylko wiceminister finansów, ale także jako pełnoprawny członek KSF, chciałbym powiedzieć, że KSF przynajmniej w jednej czwartej, ale myślę, że BFG i NBP to potwierdzą, bardzo mocno przedyskutowaliśmy ten projekt i przepracowaliśmy i uważamy, że jest to rozsądny kompromis, a przede wszystkim projekt potrzebny społecznie i w takiej wersji go przedstawiamy wysokiej komisji - powiedział Patkowski.

Wcześniej w trakcie posiedzenia podkomisji Związek Banków Polskich postulował, by KSF wydał wiążące stanowisko ws. projektu.

W skład KSF wchodzi Narodowy Bank Polski, Komisja Nadzoru Finansowego, Bankowy Fundusz Gwarancyjny i Ministerstwo Finansów.

Reklama

Wakacje kredytowe powinny być bardziej "celowane"?

Przedstawiciele Komisji Nadzoru Finansowego oraz Bankowego Funduszu Gwarancyjnego poinformowali w trakcie posiedzenia podkomisji, że zwracali MF uwagę, że wakacje kredytowe powinny być bardziej "celowane" niż wskazano w projekcie rządowym, lecz podchodzą ze zrozumieniem do podejścia ustawodawcy.

NBP w opinii do rządowego projektu ustawy napisał, że propozycje wsparcia dla kredytobiorców powinny być skierowane wyłącznie do tych, którzy doświadczają rzeczywistych problemów ze spłatą zobowiązań, według obecnie obowiązujących kryteriów pomocy Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

NBP: Bezwarunkowe wakacje kredytowe będą inflacjogenne

Ponadto NBP ocenił, że wprowadzenie bezwarunkowych wakacji kredytowych mogłoby utrudnić dążenie do trwałego obniżenia inflacji.

Bank centralny wskazał ponadto, że zastąpienie wskaźników terminowych WIBOR3M oraz 6M indeksem POLONIA (opcja awaryjna przewidziana w projekcie) osłabiałoby działanie mechanizmu transmisji monetarnej. W obecnych warunkach taka zmiana, w ocenie NBP, mogłaby zmniejszyć wpływ dokonywanych podwyżek stóp proc. na ograniczenie inflacji.

Sejmowa podkomisja rozpatruje w środę rządowy projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, który został wybrany spośród łącznie pięciu projektów ustaw w tej sprawie (pozostałe 4 przedłożyła sejmowa opozycja) jako projekt wiodący.

Rządowy projekt przewiduje wprowadzenie powszechnych wakacji kredytowych (do 8 miesięcy do końca 2023 r.) dla kredytobiorców hipotecznych w PLN, którzy zaciągnęli zobowiązanie na własne potrzeby mieszkaniowe, zmianę wskaźnika WIBOR od początku 2023 r., a także zasilenie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców nowymi środkami, na które mają złożyć się banki.

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: wakacje kredytowe | Piotr Patkowski | kredyt hipoteczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »