PGNiG OD aktualizuje prognozy cen gazu. Wyśle do klientów korekty

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Obrót Detaliczny (PGNiG OD) - największy detaliczny sprzedawca gazu w Polsce - rozpoczęło wysyłkę faktur z niższą ceną gazu w prognozach płatności na 2024 rok. "Klienci, którzy dostali wyższe prognozy, otrzymają ich korekty" - zapewnia spółka w swoim komunikacie.

Jak przypomniało w środę w komunikacie PGNiG OD, spółka z początkiem lipca podjęła decyzję o obniżeniu ceny gazu będącej podstawą do prognozy na 2024 r. z 516,73 zł za MWh do 200,17 zł za MWh, czyli ceny identycznej, jak obowiązująca w 2023 r. 

Spółka rozpoczęła już wysyłkę bieżących faktur z nową, niższą stawką. Wszyscy klienci, którzy dotychczas dostali prognozy z wyższą stawką, otrzymają korekty.

Jak zaznaczyła spółka, klienci, którzy otrzymali plany płatności na 2024 r. w oparciu o wyższą stawkę, niebawem otrzymają skorygowane prognozy. Tacy odbiorcy gazu mogą uznać wcześniej otrzymane prognozy z datą płatności po 1 stycznia 2024 r. za niebyłe. 

Reklama

Niższe ceny gazu na rynku obniżyły prognozy rachunków

"Decyzję o zastosowaniu niższej ceny spółka podjęła przede wszystkim z uwagi na utrzymujące się od pewnego czasu korzystne trendy na europejskich rynkach gazu w zakresie roku 2024" - podkreśliło PGNiG OD. 

Największy detaliczny dostawca gazu w Polsce zaznaczył w komunikacie, że istotny jest również fakt, iż stał się częścią Grupy Orlen, co "daje gwarancję stabilności finansowej i pozwala na większą elastyczność działania w odpowiedzi na trendy rynkowe". 

Aktualna cena stosowana przez PGNiG Obrót Detaliczny do wyliczenia prognoz zarówno na 2023, jak i 2024 r. wynika z ustawy o ochronie odbiorców gazu w 2023 r. i wynosi właśnie 200,17 zł/MWh. Mogą z niej korzystać gospodarstwa domowe, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także wskazane podmioty wrażliwe, jak szpitale czy domy pomocy społecznej.  

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: PGNiG | rachunek za gaz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »