Po jakim czasie można sprzedać odziedziczoną działkę? To nie takie proste

Otrzymałeś działkę w spadku i zastanawiasz się, kiedy możesz ją sprzedać? Aby najkorzystniej sprzedać odziedziczoną działkę, możesz albo odczekać pewien czas, albo skorzystać z tzw. ulgi mieszkaniowej. Kiedy i jak możemy sprzedać działkę otrzymaną w spadku?

Kiedy można sprzedać odziedziczoną działkę?

Niekiedy może zdarzyć się sytuacja, że dostaniemy w spadku działkę, na której jednak nie mamy zamiaru się budować. W takim przypadku jedynym sensownym rozwiązaniem jest jej sprzedaż, która nie jest jednak tak prosta, jak mogłoby się wydawać.

Choć nieruchomość odziedziczoną w spadku możemy sprzedać w każdej chwili, to jeżeli zrobimy to w ciągu 5 lat, będziemy musieli zapłacić podatek w wysokości 19 proc. od uzyskanego przychodu z transakcji. Co więcej, okres tych pięciu lat liczony jest od końca roku, w którym spadkodawca nabył daną nieruchomość.

Reklama

Jak sprzedać odziedziczoną działkę bez podatku?

Podatku od sprzedaży nieruchomości nie trzeba będzie zapłacić, jeżeli zmarły był jej właścicielem przez ponad 5 lat. W niektórych sytuacjach działkę odziedziczoną w spadku możemy jednak sprzedać bez podatku, nawet jeżeli zrobimy to w ciągu 5 lat od nabycia nieruchomości przez spadkodawcę. 

Jeżeli sprzedamy działkę, a uzyskane ze sprzedaży środki przeznaczymy na tzw. cel mieszkaniowy w ciągu 3 lat od sprzedaży, to nie będziemy musieli zapłacić 19-procentowego podatku. Okres tych 3 lat liczony jest natomiast od końca roku podatkowego, w którym dokonano sprzedaży odziedziczonej nieruchomości.

Jak rozumieć cel mieszkaniowy? Warunkiem zwolnienia z podatku od sprzedaży działki jest przeznaczenie uzyskanych środków na własne cele mieszkaniowe, czyli na - przykładowo - zakup działki pod budowę domu, zakup mieszkania, przeprowadzenie remontu, rozbudowy lub przebudowy, albo wykończenia posiadanej nieruchomości, lub na spłatę pożyczki, która została zaciągnięta w związku z realizacją zadań związanych z zamieszkiwaną nieruchomością.

 

Aby skorzystać z tzw. ulgi mieszkaniowej, konieczne jest poinformowanie o tym urzędu skarbowego na formularzu SD-3. Jeżeli zaś w ramach ulgi mieszkaniowej nabywamy dom lub mieszkanie, to wtedy o chęci skorzystania z tej ulgi należy poinformować notariusza, który zajmuje się sporządzeniem aktu notarialnego. Notariusz ma wtedy obowiązek zgłosić naszą wolę do urzędu skarbowego.

Jak sprzedać działkę odziedziczoną w spadku?

Odziedziczonym majątkiem, w tym przypadku działką, można dysponować w momencie, gdy uzyskamy prawne potwierdzenie nabycia spadku u notariusza lub w ramach postępowania spadkowego w sądzie. Sprzedaży działki możemy więc formalnie dokonać już w momencie, gdy otrzymamy takie potwierdzenie nabycia spadku.

Sytuacja nieco komplikuje się, jeżeli prawo do odziedziczonej działki przypada nie tylko nam, ale również w różnych częściach innym spadkobiercom. Wówczas, jeżeli będziemy chcieli dokonać sprzedaży działki, to potrzebna będzie zgoda każdego ze spadkobierców.

Do sprzedaży odziedziczonej działki, oprócz zgody spadkobierców, będziemy także potrzebować dokumentów potwierdzających nasze prawa do nieruchomości oraz potwierdzenie z urzędu skarbowego o uregulowaniu podatku od spadku, zaświadczenie ze spółdzielni o braku zaległości w opłatach oraz o braku osób zameldowanych w lokalu.

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | sprzedaż | spadek | podatek | ulga mieszkaniowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »