O tej uldze podatkowej nie wszyscy wiedzą. Nie tylko lodówkę można odliczyć

Ulgi podatkowe pozwalające obniżyć wysokość PIT trzeba będzie zawrzeć w deklaracji podatkowej za 2023 rok. Poza najbardziej popularnymi ulgami podatkowymi (modernizacyjna czy dla wspólnie rozliczających się małżonków) podatnicy mogą również skorzystać z mniej popularnych odliczeń - zalicza się do nich ulga mieszkaniowa. W ramach niej możemy odliczyć nawet zakup lodówki, zmywarki czy pralki.

15 lutego urząd skarbowy uruchomi usługę e-PIT, w ramach której podatnicy będą mogli zobaczyć swoją wstępnie wypełnioną deklarację podatkową. Część z ulg zostanie uzupełniona automatycznie, o innych podatnik musi pamiętać, żeby wpisać je w swoim zeznaniu podatkowym - inaczej nie zostaną one uwzględnione, a niższy podatek do zapłaty przejdzie nam obok nosa.

PIT za 2023 rok. Ulgi podatkowe, o których warto pamiętać

PIT może być niższy - wystarczy znać kilka prostych metod, aby obniżyć daninę. Wśród nich są ulgi ulgi podatkowe, z których Polacy korzystają coraz częściej. Jedna z najpopularniejszych to ulga termomodernizacyjna, w ramach której można otrzymać zwrot za wymianę okien czy ocieplenie domu.

Reklama

Jakie jeszcze ulgi podatkowe są dostępne? 

  • ulga dla małżonków rozliczających się wspólnie; 
  • ulga dla osób samotnie wychowujących dziecko; 
  • ula dla honorowych dawców krwi;
  • ulga rehabilitacyjna;
  • ulga na internet. 

Ulga mieszkaniowa. Można odliczyć zakup lodówki, zmywarki czy pralki

Nie wszyscy jednak wiedzą, że podatnikom przysługuje również możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej. O co w niej chodzi i kto może z niej skorzystać?

W przypadku, kiedy osoba płacąca podatki sprzeda nieruchomości, to przed upływem pięciu lat dochód uzyskany z tego tytułu opodatkowany jest 19-proc. stawką. 

Jeżeli jednak w przeciągu trzech lat od zakończenia roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż nieruchomości, przychód ze sprzedanego mieszkania zostanie przeznaczony na własne cele mieszkaniowe, to podatnik ma prawo ubiegać się o zwolnienie z podatku lub jego pomniejszenie.

Ulga mieszkaniowa pozwala odliczyć wydatki z tytułu: 

  • budowy, rozbudowy lub remontu mieszkania;
  • nabycia gruntu;
  • nabycia budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego (w przypadku budynku dotyczy to również części udziałów);
  • nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego;
  • wydatków poniesionych na spłatę kredytu (wraz z odsetkami); 
  • poniesienia kosztów notarialnych lub wkład własny z tytułu wyżej wymienionych czynności. 

Jak wynika ze stanowiska Ministerstwa Finansów z 13 października 2021 roku, w ramach ulgi mieszkaniowej można odliczyć również: wymianę podłóg, okien, drzwi, zrobienie gładzi, a także montaż nowej instalacji wodnej i gazowej.  

Co więcej, w ramach ulgi mieszkaniowej - o czym nie wszyscy wiedzą - podatnik może odliczyć również zakup zmywarki, lodówki czy pralki. Ulga obejmuje także: szafki podumywalkowe, oświetlenie wewnętrzne (m.in. taśmy i oczka LED i halogeny), okapy kuchenne, meble na wymiar (szafy, pawlacze, zabudowę kuchenną), a także wszystkie rodzaje płyt grzewczych i piekarników.

Więcej o ulgach podatkowych przysługujących podatnikom piszemy tutaj.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ulga podatkowa | Ulga mieszkaniowa | PIT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »