POChP coraz groźniejsze
Uporczywy kaszel, brak tchu, świszczący oddech są jednymi z najczęstszych objawów chorób układu oddechowego: astmy oskrzelowej czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Dzięki odpowiedniej kontroli choroby najbardziej uporczywe objawy astmy i POChP mogą być rzadkie. W niektórych przypadkach udaje się je wyeliminować nawet na wiele lat. Choroby te nieleczone lub leczone nieprawidłowo ograniczają prowadzenie normalnego aktywnego trybu życia.
Choroba cywilizacyjna
Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że na astmę oskrzelową, cierpi około 150 milionów osób. Stanowi to prawie 6 proc. dorosłej populacji świata. W ciągu dekady liczba chorych wzrasta przeciętnie o 50 proc. W Europie na astmę choruje 4,5 proc. dorosłych i ponad 10 proc. dzieci. Natomiast w Polsce około 5,4 proc. (prawie 2 mln osób). Częściej chorują na nią dzieci - ponad 8,6 proc. (ponad 1 mln). Przypuszcza się jednak, że rzeczywista liczba chorych w Polsce jest większa.
Najbardziej charakterystyczne objawy astmy to nagłe ataki kaszlu, świszczący oddech i ciężkie napady duszności, najczęściej wywołane przez kontakt z alergenem.
Rozpoznanie choroby jest w większości przypadków stosunkowo łatwe. Najczęściej wystarczy dokładny wywiad, dotyczący okoliczności wystąpienia i przebiegu choroby. Lekarz dokładnie pyta chorego o wszystkie szczegóły towarzyszące napadom duszności, następnie osłuchuje płuca i serce. Czasem pobiera się również krew na badania laboratoryjne. Przy podejrzeniu astmy niezbędne jest badanie czynności płuc - spirometria.
Sposób leczenia astmy zależy od stopnia ciężkości choroby. Zalecanym postępowaniem terapeutycznym pierwszego rzutu w leczeniu astmy niekontrolowanej u dorosłych i dzieci powyżej piątego roku życia jest leczenie lekiem skojarzonym. Składa się on z b2-mimetyku długo działającego, który rozszerza oskrzela, oraz steroidu, który działa przeciwzapalnie.
Choroba palaczy
Zdecydowanie bardziej groźna, bo trudna do zdiagnozowania, jest przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Obejmuje ona dwie choroby - przewlekłe zapalenie oskrzeli oraz rozedmę płuc. Najczęściej przyczyną tej choroby jest palenie papierosów i szkodliwe działanie substancji zawartych w dymie papierosowym. Chorują na nią jednak nie tylko palacze, ale także osoby, które przez długi czas przebywały w zakurzonych, zapylonych pomieszczeniach (m.in. pracujący w rolnictwie, górnictwie).
Jakie badanie pozwala wykryć przewlekłą obturacyjną chorobę płuc ? Kto powinien regularnie wykonywać te badania ? Ile rent inwalidzkich jest co roku przyznawanych chorym na POChP ? Dlaczego w Polsce POChP zmusza często dwie osoby do porzucenia pracy - chorego i członka rodziny?
Więcej: Gazeta Prawna 9.09.2008 (176) - Biznes i zdrowie - str.C 4
Izabela Rakowska-Boroń