Podwyżki cen prądu: RPO pyta o ochronę wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

Rzecznik Praw Obywatelskich pyta Urząd Regulacji Energetyki oraz resort klimatu o ochronę wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych przed podwyżkami cen prądu wykorzystywanego na potrzeby nieruchomości wspólnych.

Jak poinformowało w piątek Biuro Rzecznika Prawa Obywatelskich, RPO wystosował do Urzędu Regulacji Energetyki (URE) oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska pisma z pytaniami dotyczącymi ochrony przed podwyżkami cen prądu wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.

Wzrost o 300-400 proc.

"Ze skarg, które docierają do Rzecznika Praw Obywatelskich wynika, że sprzedawcy energii elektrycznej proponują wspólnotom mieszkaniowym oraz spółdzielniom mieszkaniowym wzrost cen energii elektrycznej o 300-400 proc. od przyszłego roku. Chodzi o podwyżkę cen prądu wykorzystywanego na potrzeby nieruchomości wspólnej, której skutki dotkliwie odczują wszyscy właściciele i użytkownicy lokali" - podało Biuro RPO w komunikacie.

Wskazano w nim, że w przypadku nieruchomości wspólnych wspólnot i spółdzielni nie obowiązuje taryfa ochronna, co powoduje, że sprzedawcy energii elektrycznej dla rozliczenia energii dostarczanej do części wspólnych nieruchomości stosują taryfy, które zdecydowanie odbiegają cenowo od taryf zatwierdzanych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki i stosowanych dla odbiorców indywidualnych.

Reklama

Rekompensaty także dla spółdzielni

"Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe wskazują, że jedynie pośredniczą pomiędzy użytkownikami lokali a sprzedawcą energii elektrycznej w zakresie rozliczenia kosztów zużycia tej energii w częściach wspólnych, a koszty te w istocie pokrywają w całości użytkownicy lokali mieszkalnych. Dlatego uzasadniony wydaje się postulat, żeby ewentualnymi rekompensatami czy taryfami ochronnymi objąć również wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mieszkaniowe" - stwierdzono w informacji RPO.

Oceniono, że takie rozwiązanie pozwoliłoby uchronić użytkowników lokali mieszkalnych przed drastycznymi podwyżkami energii elektrycznej i wynikającymi z nich negatywnymi konsekwencjami (m.in. zaległości w regulowaniu opłat za mieszkanie, utrata płynności finansowej wspólnoty/spółdzielni, odcięcie dopływu energii do nieruchomości wobec nieregulowania zobowiązań wobec sprzedawcy energii etc.).

Mrożenie cen energii?

"W związku z tym Biuro RPO prosi URE o stanowisko - czy stosowanie przez sprzedawców energii podwyższonych stawek i opłat za prąd dla nieruchomości wspólnej w rozliczeniu ze wspólnotami i spółdzielniami jest zasadne" - podano.

Biuro RPO podało, że w piśmie do resortu klimatu Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę, że z doniesień medialnych wynika, że rząd przyjął projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Celem tej regulacji jest zapewnienie wsparcia dla dużej grupy gospodarstw domowych w Polsce w pokryciu części kosztów wynikających ze wzrostu cen na rynku energii.

"W wypowiedziach minister klimatu zaś pojawia się informacja, że rozważany jest również mechanizm mrożenia cen energii, czy także inny sposób przeliczania taryfy.

Będzie ochrona?

Dlatego Biuro RPO prosi Ministerstwo Klimatu i Środowiska o informację czy wdrożone zostały prace zmierzające do zapewnienia ochrony użytkowników lokali mieszkalnych przed zapowiadanymi przez przedsiębiorstwa energetyczne podwyżkami energii elektrycznej" - podano.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!

Wyjaśniono także, że w zainteresowaniu RPO jest również to, czy projektowane przepisy uwzględniają rozwiązania, o jakie apelują wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, ewentualnie czy przygotowywane są inne mechanizmy chroniące użytkowników mieszkań przed podwyżkami cen prądu. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: podwyżki cen energii
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »