Polacy chcą dopłat do różnych paliw, nie tylko do węgla

Polacy chcą dofinansowania zakupu różnych paliw, nie tylko węgla - wynika z sondażu dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM. Zdaniem badanych, w przyznawaniu pieniędzy powinno być stosowane kryterium dochodowe.

- 72 proc. ankietowanych oczekiwałoby wprowadzenia dodatku, podobnego jak węglowy, dla osób wykorzystujących inne źródła ogrzewania - wynika z sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM. Jednocześnie, zdaniem badanych, potrzebne jest wprowadzenie kryterium dochodowego.

Według sondażu, 72 proc. badanych oczekiwałoby wprowadzenia podobnego dodatku, jak węglowy dla osób wykorzystujących inne źródła ogrzewania. Przeciwnego zdania jest co czwarty ankietowany.

Jak podaje "DGP", w podziale na elektoraty także widać wysokie poparcie dla tego pomysłu. Wśród wyborców PiS wprowadzenia kolejnych dodatków chciałoby aż 84 proc., z kolei w elektoracie ludowców to 87 proc., lewicy - 80 proc., a Koalicji Obywatelskiej - 78 proc. Najmniej przekonani są wyborcy Konfederacji (49 proc.).

Reklama

Jeśli chodzi o podział według miejsca zamieszkania, to widać, że największe poparcie dla tych pomysłów jest w małych miastach - wynosi 80 proc. - w których duży udział ma zabudowa jednorodzinna.

Dodatek do zakupu węgla. Potrzebne kryterium dochodowe?

Gazeta podkreśla, że w żadnym wypadku - czy to dodatku węglowego, czy ewentualnych kolejnych - rząd nie mówi o wprowadzeniu kryterium dochodowego. Tymczasem prawie 70 proc. uważa, że powinien być wprowadzony jakiś próg dochodowy, kierujący tę pomoc do osób o najniższych dochodach. Tylko 27,5 proc. nie widzi potrzeby jego wprowadzania. Co ciekawe, dużo częściej kryterium dochodowego oczekiwaliby mężczyźni (78 proc.) niż kobiety (61 proc.). Z kolei w podziale na wyborców uwagę zwraca m.in. to, że pomysł wprowadzenia progu dochodowego cieszy się największym poparciem wśród zwolenników PiS (81 proc.).

Sondaż United Surveys przeprowadzono 29-31 lipca na reprezentatywnej próbie 1000 Polaków metodą CAWI

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: dodatek węglowy | ceny paliw | dofinansowanie od rządu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »