Polacy rolują obligacje. W czerwcu blisko połowa papierów została kupiona w zamianie

Nabywcy oszczędnościowych obligacji skarbu państwa chętnie decydują się na ich ponowne nabycie w drodze zamiany (rolowania). W czerwcu blisko połowa papierów została kupiona w drodze zamiany. Od wielu miesięcy najchętniej wybieranymi obligacjami są papiery czteroletnie (indeksowane inflacją) i roczne (oprocentowanie zmienne równe aktualnej wysokości stopy referencyjnej NBP).

- W czerwcu sprzedaliśmy obligacje oszczędnościowe o łącznej wartości 6 mld 107 mln zł - poinformowało w czwartek Ministerstwo Finansów. W czerwcu najchętniej kupowane były obligacje 1-roczne - dodano.

Oszczędzający nabywają w drodze zamiany obligacje kupione w ubiegłym roku i wcześniej

Warto wyjaśnić, że tak duży udział obligacji rolowanych w całościowej sprzedaży jest pokłosiem boomu na oszczędnościowe papiery, który zaczął się latem ubiegłego roku. Właśnie wtedy resort finansów - w odpowiedzi na inflację drenującą portfele Polaków - wyraźnie podniósł atrakcyjność oszczędnościowych papierów (m.in. wprowadzając do sprzedaży roczne i dwuletnie obligacje oparte na stopie referencyjnej NBP). To właśnie te papiery są teraz rolowane.

Reklama

Jak podał resort, w czerwcu klienci wybierali głównie obligacje 1-roczne o oprocentowaniu zmiennym, których oprocentowanie wynika wprost ze stopy referencyjnej NBP i 4-letnie, których oprocentowanie począwszy od drugiego okresu odsetkowego wyznaczane jest w oparciu o wskaźnik inflacji. "Te dwa rodzaje obligacji stanowiły blisko 80 proc. sprzedanych obligacji, co odpowiadało wartości ponad 4,77 mld zł" - poinformowało MF.

Królują papiery roczne i czteroletnie. Obligacje roczne oparte są na stopie referencyjnej NBP, a czterolatki są indeksowane inflacją

"Najchętniej kupowanymi instrumentami były obligacje 1-roczne - ROR. Nabywcy indywidualni przeznaczyli na ich zakup kwotę ponad 2.7 mld zł (45 proc. udział w strukturze sprzedaży). Zainteresowaniem cieszyły się również obligacje 4-letnie - COI (34 proc.) i 3-letnie - TOS (10 proc.). W dalszej kolejności oszczędzający wybierali obligacje 10-letnie - EDO (7 proc.) i 2-letnie - DOR (4 proc.) oraz 3-miesięczne - OTS (1 proc.)" - podał resort.

Dodał, że sprzedano obligacje 3-miesięczne warte 62,3 mln zł, 1-roczne za 2 mld 717,8 mln zł, 2-letnie za 224,4 mln zł, 3-letnie za 586,5 mln zł, 4-letnie za 2 mld 53,6 mln zł i 10-letnie za 429,2 mln zł.

"W czerwcu blisko 43 proc. obligacji zostało kupionych w zamianie, za kwotę 2,6 mld złotych. Dla obligacji wykupowanych w lipcu również przygotowaliśmy atrakcyjną ofertę zamiany, która pozwoli nabyć obligacje oszczędnościowe po cenie niższej niż w standardowej zamianie" - wskazał, cytowany w komunikacie, wiceminister finansów Sebastian Skuza.

W ofercie resortu finansów są obligacje dla beneficjentów programu 500 plus

Jak przekazało MF, na zakup obligacji rodzinnych dedykowanych beneficjentom programu Rodzina 500 plus przeznaczono 33,4 mln zł. Przypomniano, że obligacje rodzinne kierowane są wyłącznie do osób otrzymujących świadczenie w ramach programu Rodzina 500 plus które chcą oszczędzać na przyszłe potrzeby swoich dzieci. Beneficjenci programu mogą nabywać ten rodzaj obligacji do wysokości kwoty przyznanego świadczenia wychowawczego. Obligacje rodzinne są dostępne w ciągłej sprzedaży, zatem ich zakupu można dokonać w dowolnym momencie.

***

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »