Reklama

Polacy są coraz bardziej świadomi ryzyka związanego z wakacyjnymi podróżami

Ledwie 4,91 zł za dobę - tyle wyniosła średnia cena ubezpieczenia podróżnego w ubiegłym sezonie. Polacy, wyjeżdżając za granicę, coraz częściej decydują się na zakup ubezpieczeń.

Reklama

Reklama

Wysokie koszty leczenia za granicą, niedoskonałość systemu EKUZ i niestabilna sytuacja na świecie sprawiają, że coraz więcej udających się w podróże osób decyduje się na zapewnienie sobie ochrony ubezpieczeniowej - zwracają uwagę eksperci rankomat.pl.

W raporcie "RanKING - rynek i ceny ubezpieczeń turystycznych", przeanalizowali średnie ceny polis turystycznych oraz sprawdzili jak długość, cel czy kierunek wyjazdu wpływają na ich ostateczny koszt.

Średnia cena polisy w okresie czerwiec - październik 2016 r. wyniosła wspomniane wcześniej 4,91 zł za 1 dzień.

Osoba wyjeżdżająca samotnie w tym czasie zapłaciła za ubezpieczenie średnio 18 proc. drożej (5,80 zł).

Najniższe koszty polisy dotyczą rodzin z dziećmi - dla nich średnia cena polisy była o 29 proc. niższa w porównaniu do średniej.

Zauważalnie niższe ceny ubezpieczeń dotyczą wyjazdów w granicach starego kontynentu. Za niższe ceny ubezpieczeń wyjazdów w obrębie Europy odpowiada nieutrudniony dostęp do publicznej służby zdrowia, w ramach EKUZ na terenie Unii Europejskiej i EFTY, a także niewysokie koszty leczenia w placówkach medycznych Wschodniej i Centralnej Europy.

Polisy na wyjazdy do krajów Ameryki, Afryki, Azji czy Australii są droższe, głównie ze względu na ryzyko oraz wyższe koszty transportu do Polski, powodowane dużymi odległościami.

W których krajach płaciliśmy najmniej za ubezpieczenie?

Zgodnie z danymi z porównywarki rankomat.pl, najtańsze ubezpieczenie jednej osoby za jeden dzień pobytu dotyczy wyjazdów na Ukrainę (2,86 zł), Białoruś (3,07 zł) oraz do Bośni i Hercegowiny (3,17 zł). W pierwszej dziesiątce kierunków o najniższej stawce ubezpieczeń znalazły się także: Macedonia, Mołdawia, Rosja, Turcja, Węgry, Cypr i Islandia.

W których krajach płaciliśmy najwięcej za ubezpieczenie?

Najdroższą destynacją jest Nepal - koszt ubezpieczenia jednej osoby za jeden dzień pobytu wynosi 12,15 zł. W czołówce są też Stany Zjednoczone - 11,71 zł oraz Dominikana - 11,05 zł. Wysokie ceny polis dotyczą również turystów odwiedzających Chiny, Egipt, Kenię, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Tajlandię, Indie oraz Indonezję.

- Dalekie podróże są przez wyjeżdżających traktowane jako wyjazdy o podwyższonym stopniu ryzyka. Dlatego decydują się na większe sumy ubezpieczenia i szeroki zakres ochrony, co przełożyło się na wyższą cenę polisy - mówi Tomasz Masajło, Dyrektor ds. Marketingu i eCommerce porównywarki rankomat.pl.

Cel wyjazdu a cena ubezpieczenia

Pasjonaci sportów ekstremalnych płacą za polisę 165% więcej niż osoby, które decydują się na wyjazdy związane jedynie z wypoczynkiem i zwiedzaniem.

Długość wyjazdu a cena ubezpieczenia

Dane zebrane w porównywarce ubezpieczeń turystycznych rankomat.pl mówią jasno: jest silna zależność między długością wyjazdu a średnim kosztem ubezpieczenia za dzień.

Średnia cena ubezpieczenia kształtuje się odmiennie w poszczególnych miesiącach roku. W okresie wakacyjnym ceny polis są najniższe i kształtują się w granicach 4,39 zł - 5,15 zł. Rekreacyjny charakter wyjazdów w sezonie letnim wiąże się z mniejszym ryzykiem i przekłada się na niższe ceny ubezpieczeń. Wyższe koszty polis w okresie zimowym spowodowane są większym ryzykiem, na jakie narażony jest ubezpieczony. Zimowe aktywności często wiążą się z koniecznością rozszerzenia zakresu polisy oraz wyższymi sumami ubezpieczenia.

Raport RanKING powstał w oparciu o dane zgromadzone przez porównywarkę ubezpieczeń turystycznych.

Do analizy posłużyły zapytania wykonane za pośrednictwem kalkulatora ubezpieczeń turystycznych w okresie od czerwca 2016 roku do czerwca 2017 roku. Badaniom poddano 240 000 zapytań o ofertę oraz ponad 40 000 zakupionych polis podróżnych.

Analizowane ubezpieczenia były oferowane przez 8 towarzystw ubezpieczeniowych (Allianz, Axa, Axa Assistance, Aviva, ERV, Europa, Gothaer, Signal Iduna). Średnie ceny ubezpieczeń, o ile nie zaznaczono inaczej, zostały podane dla jednej osoby na jeden dzień wyjazdu.

Właścicielem porównywarki rankomat.pl jest: Rankomat Sp. z o.o. Sp.k., ul. Leszno 14, 01-192 Warszawa

Rankomat.pl oferuje możliwość porównania cen ubezpieczeń:

- podróży,

- samochodu,

- nieruchomości,

- na życie.

Dowiedz się więcej na temat: polisy | wakacje | ubezpieczenia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »