Polacy zaciskają pasa. Liczymy każdy grosz

Rezygnujemy z wyjść do restauracji, nie kupujemy nowych ubrań, a wydatki na wyposażenie domu odkładamy na później - wynika z nowego badania Krajowego Rejestru Długów. Inflacja - czy nam się to podoba, czy nie - zmienia zwyczaje konsumenckie Polaków. Ok. 60 proc. badanych znacznie ograniczyło wydatki!

Wysoka, dwucyfrowa inflacja sprawiła, że Polacy wyraźnie ograniczyli wydatki konsumpcyjne. Według danych GUS w trzecim kwartale ub.r., ich wzrost był znikomy (0,9 proc. r/r) i najniższy od ponad roku. Konsumpcja w gospodarstwach domowych pierwszy raz spadła w ujęciu kwartalnym od czasu pandemicznej końcówki 2020 r. - zwracają uwagę eksperci KRD. Większość z nas ogląda każdą złotówkę, a od tego tylko krok do drastycznego ograniczenia kwot wydawanych podczas codziennych zakupów.

Powszechne oszczędzanie. Polskie rodziny liczą każdy grosz

Jak się okazuje, nie tylko bieżąca konsumpcja jest ograniczana - Polacy odkładają na później także wydatki związane np. z remontami czy zakupami pralek, telewizorów i lodówek. Nie wiadomo, czy robimy to w złudnej nadziei na spadek cen (inflacja - choć jej dynamika nieco spadła - wciąż jest dwucyfrowa), czy po prostu coraz większej liczbie gospodarstw domowych zaczyna brakować pieniędzy.

Reklama

Skalę ograniczenia wydatków wśród Polaków dobrze pokazuje badanie "Oszczędzanie Polaków w inflacji" przeprowadzone przez IMAS International na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Taką strategię radzenia sobie z podwyżkami przyjęło już 66 proc. konsumentów. Tylko co piąty ankietowany (22 proc.) nie zamierza sobie niczego odmawiać i nie zwraca uwagi na rosnące ceny. 12 proc. nie potrafi powiedzieć, czy zmieniło coś w swoich wydatkach.

Inflacja "zmroziła" konsumpcję

Główną i dominującą przyczyną decyzji o ograniczeniu wydatków, wskazywaną przez blisko 3/4 respondentów, jest odczuwalny wzrost cen produktów i usług. Duża część badanych (42 proc.) deklaruje też, że zamiast wydać, woli odłożyć pieniądze w obawie przed dalszymi podwyżkami. W przypadku niemal co piątej osoby powodem cięć jest obciążenie kredytem lub pożyczką.

- Podejście do ograniczania zakupów różni się, w zależności od wieku respondentów. W ostatnim półroczu młodzi wstrzymywali się od zakupów rzadziej niż starsi. W grupie 18-24-latków odsetek zaciskających pasa sięgał 56 proc., a w przypadku osób między 65. a 74. rokiem życia, już ponad 70 proc. - komentuje Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA.

Już nie chodzimy do restauracji?

Jak się okazuje, pierwszą "ofiarą" zaciskania pasa przez Polaków stalli się restauratorzy. Większość badanych deklaruje, że z powodu rosnących cen i niepokoju związanego z inflacją ograniczyło wyjścia do restauracji. Cierpi na tym cała restauracyjna branża. Utrata klientów wraz z np. drożejącymi gazem i prądem może oznaczać kłopoty - nawet bankructwo niektórych restauracji.

Wróćmy do szczegółowych wyników badania KRD. Zdecydowanie najwięcej, bo aż ok. 61 proc. osób, które ograniczyły swoje koszty życia, rezygnuje z wyjść do restauracji, barów czy kawiarni. Ponad połowa (52 proc.) oszczędza też na zakupach ubrań, obuwia i akcesoriów. W odstawkę często idą również wydatki na wyposażenie domu (RTV/AGD, meble) - 48 proc., kulturę i rozrywkę (książki, kino, koncerty) - 46 proc. oraz na podróże - 45,5 proc.

Trudno zaoszczędzić na najmie mieszkania

Najrzadziej oszczędzano na wynajmie mieszkania (7 proc.), jednak można założyć, że nie z własnej woli, a przez bardzo wysokie stawki i małą liczbę ofert na rynku - przekonują przedstawiciele KRD. O tańsze lokum było w ostatnim półroczu dość trudno. Polacy rzadko rezygnują też z wydatków na internet, telefon czy telewizję (13 proc.) oraz na edukację - szkolenia czy kursy pozalekcyjne dla dzieci (14 proc.). Blisko co piąty Polak, aby spiąć budżet ryzykuje swoim zdrowiem, oszczędzając na lekach bądź badaniach i wizytach lekarskich. 40 proc. dosłownie zaciska pasa, mniej wydając na zakupy spożywcze - wykazało badanie KRD.

(js)

Zobacz także:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: inflacja | wzrost cen | wydatki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »