Polska bez gotówki - czy jest się czego obawiać?

Ponad połowa Polaków (58,7 proc.) sprzeciwia się zrezygnowaniu z gotówki w obiegu gospodarczym - wynika z badania firmy Tavex. Popularność kart płatniczych sprawia jednak, że coraz częściej pojawia się wizja o kraju pozbawionym gotówki. Czy jest się czego obawiać? Czy bezpowrotnie zmierzamy w stronę całkowitego jej wycofania?

Pomimo popularności transakcji przeprowadzanych za pomocą kart płatniczych, Polacy lubią i chcą korzystać z gotówki. W badaniu wskazywali oni główne powody, dla których wciąż chcą używać "papierowego" pieniądza. To m.in. lepsze kontrolowanie wydatków (24 proc.), przyzwyczajenie (18,5 proc.), niezależność (18,1 proc.) czy ochrona danych osobowych (12,7 proc.). Rodacy bardzo często noszą w portfelu gotówkę, jednak trzeba zaznaczyć, że są to niewielkie kwoty. Najczęściej oscylują w granicach 51-100 zł - tak deklaruje 35,3 proc. badanych.

Reklama

Co trzeci Polak (30,2 proc.) twierdzi, że płatność pieniędzmi rzeczywistymi jest zawsze bezpieczna. Uczestnicy badania wskazali również, że nie obawiają się oszustwa, kiedy płacą za pomocą realnego środka pieniężnego i uważają takie transakcje za bezpieczne, ale tylko przy małych kwotach - to aż 48,4 proc. respondentów.

Co najważniejsze - blisko siedemdziesiąt procent (68,5 proc.) Polaków uważa, że gotówka w gospodarce jest potrzebna. W tej kwestii zgadzają się ze sobą wszystkie kategorie wiekowe. Najmłodsi (do 24. roku życia) najczęściej odpowiadali twierdząco na to pytanie - aż 76,2 proc. z nich zgadza się z faktem, że potrzebujemy fizycznego pieniądza. W kolejnych dwóch grupach wiekowych (25-34 lat i 35-49 lat) procent osób uznających ważną funkcję gotówki w obiegu ekonomicznym jest bardzo podobny - to odpowiednio 71 i 73,2 proc. Osoby powyżej 50. roku życia podzielają to zdanie, będąc w ponad sześćdziesięcioprocentowej grupie (62,7 proc.).

Odpowiedzi Polaków w badaniu pokazują, że istnieje wiele przesłanek za pozostawieniem gotówki w gospodarce. Płatności przeprowadzane za pomocą kart cieszą się popularnością, jednak jak pokazuje badanie, gotówka wciąż odgrywa ważną rolę w naszym portfelu.

- Gotówka daje nam niezależność i zapewnia prywatność, co nie jest możliwe przy płatnościach elektronicznych. Dodatkowo mamy wiele innych argumentów "za" pozostawieniem gotówki w obiegu - to np. możliwość awarii infrastruktury technicznej, która sparaliżowałaby cały system płatniczy, gdyby był dostępny tylko w "chmurze". Gotówka ułatwia też życie osobom starszym, które nie są tak biegłe w technologii i mogą mieć problem z obsługą systemów bankowych. Jak pokazuje nasze badanie, z możliwości posiadania gotówki na pewno nie zrezygnujemy - mówi Aleksander Pawlak, prezes zarządu firmy Tavex.

Warto pamiętać również o innych aspektach, które daje nam gotówka, a o których często zapominamy. Transakcje zawierane za jej pośrednictwem zapewniają nam podstawową wolność obywatelską, czyli poszanowanie prawa do ochrony prywatności, danych i tożsamości w sprawach finansowych. Także dzięki banknotom możemy dokonywać płatności i gromadzić oszczędności, a to ważne zwłaszcza dla osób, które nie posiadają szerokiego dostępu do technologii.

Darmowy program - rozlicz PIT 2020

INTERIA.PL/Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: gotówka | pieniądze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »