Pora na nadzór skonsolidowany
Polski nadzór bankowy, wyszkolony m.in. dzięki pomocy USAID, będzie pomagał w szkoleniu kolegów z sektorów finansowych innych krajów Europy południowej i wschodniej.
Od 1989 r. Amerykańska Agencja ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) zaangażowała w pomoc dla Polski ok. 1 mld USD. W przyszłym tygodniu kończy się misja przedstawicieli programu w Polsce. W piątek zakończyło się natomiast dwudniowe forum USAID poświęcone nadzorowi w sektorze finansowym. Polski sektor bankowy jest stabilny także dzięki działaniom nadzoru bankowego. Dzięki USAID można było przeszkolić licznych specjalistów w tym zakresie - powiedział podczas piątkowej konferencji Wojciech Kwaśniak, główny inspektor nadzoru bankowego.
Polscy bankowcy uczestniczyli na terenie USA w szkoleniach i praktykach, które pozwoliły na doskonalenie ich kompetencji zawodowych.
Na polski grunt przeniesione zostały także niektóre rozwiązania, które sprawdziły się w amerykańskim systemie nadzoru finansowego.
Podczas forum przedmiotem szczególnego zainteresowania były kwestie związane z nadzorem skonsolidowanym oraz z zagrożeniami płynącymi z upadłości banków. Nadzór bankowy nie może odpowiadać za bezpieczeństwo pojedynczego banku, zastępując nadzorcze funkcje sprawowane przez właścicieli i radę nadzorczą - stwierdził Wojciech Kwaśniak. Jego zdaniem, decyzję o upadłości banku można także spostrzegać jako jeden ze sposobów jego sanacji. Wówczas bowiem bank przejmujący upadłą instytucję zabezpiecza się przed nieujawnionymi ryzykami, związanymi z przejęciem. Za ważny krok w kierunku konsolidacji nadzoru uznał przygotowywaną ustawę o nadzorze ubezpieczeniowym, który powinien ściśle współdziałać z Komisją Nadzoru Bankowego oraz Komisją Papierów Wartościowych i Giełd. Nadzór bankowy uznany został przez uczestników forum za jeden z podstawowych elementów stabilności sektora. Nadzór bankowy był bardzo ważnym elementem naszego programu pomocowego. Obecnie funkcjonuje on w Polsce bardzo dobrze i nasza pomoc nie jest już potrzebna - powiedział William Frej, dyrektor polskiego biura USAID. Obecnie nadszedł więc czas, by polski nadzór bankowy podzielił się swoimi doświadczeniami z przedstawicielami sektorów bankowych w innych krajach regionu. Wiem, że o pomoc taką wystąpiły do polskiego nadzoru bankowego niektóre kraje południowej i wschodniej Europy - stwierdził dyr. Frej. Przedstawiciele Narodowego Banku Polskiego udzielają już takich konsultacji od kilku lat. Udział w programie USAID pozwolił wypracować model nadzoru bankowego, który może być zastosowany także w innych krajach - stwierdził podczas konferencji Robert Clarke, który od ośmiu lat pełnił funkcję doradcy prezesa NBP. Pracownicy NBP stanęli więc przed nowym wyzwaniem, tym razem jako eksperci od nadzoru bankowego.