Posiadanie skrzynki na listy to obowiązek. Mandat za jej brak to nawet 10 tys. zł
Jeśli dopiero co wprowadziłeś się do nowego domu, być może zastanawiasz się, czy masz obowiązek montować skrzynkę na listy. Przepisy jasno określają, że tak. W przeciwnym wypadku możesz otrzymać mandat - od 50 do nawet 10 000 złotych.
Gdy mieszkamy w budynku wielorodzinnym, zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym, czy skrzynka pocztowa jest nam potrzebna. Taka skrzynka jest standardowo przypisana do każdego mieszkania, czy tego chcemy, czy nie. Problem zaczyna się w sytuacji, gdy przeprowadzamy się do własnego domu. Co warto wiedzieć?
Zgodnie z prawem, obowiązek umieszczenia i posiadania skrzynki pocztowej spoczywa na właścicielu nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny. Jest to jasno wyszczególnione w Ustawie z dnia 23 listopada 2012 roku - Prawo pocztowe.
Co ważne, nie ma tutaj znaczenia, czy właściciel jest przekonany o tym, że cała korespondencja będzie prowadzona za pomocą internetu - skrzynku e-PUAP, adresu mailowego, profilu zaufanego etc. Konieczność posiadania skrzynki pocztowej nie podlega żadnemu warunkowaniu.
Wysokość kary za brak skrzynki pocztowej może być bardzo dotkliwa i waha się od 50 złotych do nawet 10 000 złotych. To bardzo duża rozbieżność. Czym zatem kierują się władze w ustanawianiu wysokości kary?
Niższych kar mogą spodziewać się właściciele, którzy co prawda skrzynkę posiadają, ale znajduje się ona w trudno dostępnym miejscu - na przykład za ogrodzeniem.
Najwyższe wymiary kary zarezerwowane są dla właścicieli, którzy skrzynki w ogóle nie posiadają. Należy mieć również świadomość, że karze podlega też właściciel skrzynki, która nie spełnia wymogów pod względem wielkości.
Skrzynka pocztowa musi być w stanie pomieścić kopertę wielkości C4 (22,9 cm na 32,4 cm) oraz przesyłki do grubości 6 cm.
Zdecydowana większość skrzynek pocztowych dostępnych na rynku spełnia warunek dotyczący szerokości, natomiast nie wszystkie pozwalają na wygodne umieszczenie w nich tak dużych kopert.
Mandaty wystawiane są przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) po dokonaniu zgłoszenia np. przez listonosza, który notorycznie ma problem ze przekazaniem poczty właścicielowi nieruchomości.
Zamiast narażać się na wysokie kary i konieczność dyskutowania o wielkości skrzynki z Pocztą Polską, warto upewnić się, że posiadamy skrzynkę na listy, która jest odpowiednich rozmiarów oraz w miejscu widocznym i łatwo dostępnym dla listonosza.
KO