Reklama

Pożyczamy w bankach rekordowe kwoty

Najnowsze dane Biura Informacji Kredytowej pokazują, że Polacy biorą coraz więcej kredytów i to zarówno mieszkaniowych jak i konsumpcyjnych. Te pierwsze napędzają wysokie ceny na rynku nieruchomości. Tylko w sierpniu banki udzieliły łącznie prawie 19 tys. kredytów mieszkaniowych na łączną kwotę 4,8 mld zł.

To zdecydowanie więcej niż w tym samym miesiącu przed rokiem, bo o 17 proc. w ujęciu liczbowym, a łączna kwota była aż o 27 proc. wyższa. Wartościowo wzrost jest więc wyższy niż liczbowo, a to pokazuje, że ludzie biorą wyższe kredyty na coraz droższe mieszkania.

Od początku roku Polacy zaciągnęli 155 tys. kredytów przeznaczonych na zakup mieszkań, na 37,5 mld zł i ta kwota jest wyższa aż o 19 proc. niż przed rokiem.

- Na rynku kredytów mieszkaniowych nadal panuje więc bardzo dobra koniunktura, która przy jej kontynuacji w kolejnych miesiącach powinna pozwolić na osiągnięcie w skali roku sprzedaży na poziomie 56 mld zł - ocenia prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.

Reklama

Jego zdaniem wzrost nadal jest i jeszcze przez pewien okres będzie napędzany wzrostem cen mieszkań. Dwucyfrowa dynamika wzrostu kredytów mieszkaniowych w pierwszych ośmiu miesiącach po części wynika bowiem ze struktury udzielanych kredytów mieszkaniowych - dodaje Rogowski. Z danych BIK wynika też, że ponad 60 proc. wartości udzielonych w okresie styczeń - sierpień 2018 roku przypada na te, których kwota przekracza 250 tys. zł, a najmocniej rosną te wysokie przekraczające 350 tys. (aż o 37 proc.).

Na razie dane pokazują, że kredyty mieszkaniowe są dobrze spłacane czyli odsetek tych, którzy nie obsługują ich terminowo jest niewielki.

- Na razie nie widać więc istotnych zagrożeń, które w krótkim horyzoncie czasowym mogłyby istotnie wpłynąć na wzrost szkodowości tych kredytów a tym samym wzrost poziomu ryzyka kredytowego. Musimy jednak pamiętać, o tym, że kredyty mieszkaniowe udzielane są na wiele lat, a co za tym idzie narażone są na ryzyko związane z cyklem gospodarczym oraz zmiennością stóp procentowych - podkreśla prof. Rogowski.

Jednocześnie widać, że Polacy chętnie sięgają po kredyty konsumpcyjne, a wysokie kwoty pokazują, że nie są to tylko pożyczki na drobne wydatki.

W sierpniu banki SKOK-i udzieliły łącznie 646 tys. kredytów konsumpcyjnych na łączną kwotę przekraczającą 7 mld zł. To kilkuprocentowy wzrost w porównaniu z sierpniem ubiegłego roku.

Od początku roku po takie pożyczki na bieżące wydatki (gotówkowe i ratalne) klienci banków i SKOK-ów sięgnęli 4,8 mln razy, a ich wartość sięgnęła 56 mld zł czyli o 8 proc. wyższą niż rok temu.

- Podtrzymuję więc prognozę, że w całym 2018 r. sprzedaż kredytów konsumpcyjnych może przekroczyć 83 mld zł pod warunkiem jednak, że nie wystąpią negatywne zdarzenia zarówno o charakterze globalnym (np. w konsekwencji zwiększania przez administrację amerykańską ceł na importowane towary głównie z Chin), jak i lokalnym (coraz szerszy zakres oddziaływania afery Getback-u), które w istotny sposób zmniejszyłyby apetyt banków na ryzyko, a gospodarstwa domowe zniechęciły do zaciągania kolejnych kredytów konsumpcyjnych - stwierdza prof. Waldemar Rogowski. To z kolei oznaczałoby pobicie ubiegłorocznego rekordu (było to 78,6 mld zł).

Choć kredyty gotówkowe kojarzą się raczej z niewielkimi kwotami na bieżące wydatki, to z danych BIK wynika, że spora grupa osób pożycza naprawdę pokaźne kwoty.

Najmocniej rosną właśnie kredyty wysokokwotowe, powyżej 20 tys. zł (+11 proc. ) i takie zjawisko jest obserwowane już od kilku miesięcy.

Z ankiet NBP przeprowadzonych cyklicznie w bankach wynika, że od początku 2017 roku presja konkurencyjna jest istotnym czynnikiem wpływającym na łagodzenie polityki kredytowej przez banki. Z ostatniego badania wynika, że tak było również w drugim kwartale 2018 roku, w którym banki nieznacznie złagodziły warunki udzielania takich kredytów m.in. poprzez zwiększenie maksymalnej dostępnej kwoty oraz wydłużenie okresu kredytowania.

Monika Krześniak-Sajewicz

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »