Prawie 10 tys. zł dla małżeństw z długim stażem? Do Senatu wpłynął wniosek

Małżonkowie z długim stażem już wkrótce będą mogli liczyć na dodatkowe pieniądze. Za pożycie małżeńskie będzie można otrzymać nawet 8 tys. złotych. Pomysłem już wkrótce zajmie się Senat, a propozycja ma pełne poparcie byłej minister rodziny w rządzie PiS. Nie każda jednak para otrzyma tyle samo, wysokość świadczenia będzie się różnić.

Czy czeka nas kolejne świadczenie wypłacane przez rząd? Do Senatu wpłynął wniosek o nowe świadczenie dla małżonków cieszących się długim stażem pożycia małżeńskiego. Wysokość świadczenia będzie wahać się od 5 do nawet 8 tys. zł - wynika z wniosku sporządzonego przez Eugeniusza Szymalę, radcę prawnego w stanie spoczynku. 

5000 plus dla seniorów zamiast medali. Była minister rodziny popiera pomysł

Wsparcie finansowe dla par, które żyją ze sobą od wielu lat, to nowy pomysł na wydatki socjalne. Oprócz przyznawanych medali i gratulacji od prezydenta RP, w planach jest wprowadzenie świadczenia, którego wysokość będzie rozpoczynać od 5 tys. zł. Kto może liczyć na dodatek małżeński?

Reklama

Pomysł wprowadzenia dodatku pojawił się po tym, jak Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS) odrzuciło pomysł przyznawania 500 plus dla długoletnich małżeństw. Posłowie stwierdzili, że doświadczone małżeństwa, które przeżyły ze sobą wiele lat, zasługują nie tylko na medale i pamiątkowe dyplomy, ale także powinny dostać od państwa nagrodę pieniężną

Kiedy propozycja comiesięcznego świadczenia dla seniorów trafiła do kosza, do Senatu wpłynął inny pomysł - 5 tys. dla małżeństw. W tym przypadku świadczenie miałoby być jednorazowe

Pomysł popiera była minister rodziny, Elżbieta Rafalska. - To ważne, by pokazać, jak ważna jest trwałość związków małżeńskich. Mamy coraz więcej wolnych związków. Więc być może warto dowartościować małżeństwa, które mają taki długi staż małżeński - mówiła w rozmowie z dziennikiem "Fakt".

Dodatek małżeński. Ile wyniesie świadczenie?

Dodatek małżeński ma być wcale nie taki mały. Małżonkowie cieszący się 50-letnim związkiem będą mogli otrzymać w prezencie 5 tys. zł. Natomiast ci, którzy mają za sobą już 80 lat - nawet 8 tys

Na ile mogą liczyć pozostali? Świadczenie będzie rosło, za każdym razem, jak staż małżeński będzie rósł o 5 lat.  

  • Małżonkowie z 50-letnim stażem otrzymają prezent w wysokości 5 tys. zł 
  • 60 lat - 6 tys. 
  • 65 lat - 6,5 tys. 
  • 70 lat - 7 tys. 
  • 75 - 7,5 tys. 

O słuszności dawania wieloletnim małżonkom nagród pieniężnych przekonany jest autor pomysłu. - Małżonkowie o długim stażu powinni otrzymywać świadczenie rodzinne na podobieństwo tzw. emerytury honorowej, którą dostają 100-latkowie, przy czym świadczenie to powinno być przyznawane okresowo i jednorazowo, po wspólnym przeżyciu określonej liczby lat - uważa Szymala.
Nowe świadczenie to jednak kolejne wydatki dla budżetu państwa.

Ile będzie kosztować dodatek dla małżeństw z długim stażem?

Dodatek małżeński, tylko dla czterech grup ze stażem od 50 do 65 lat, może kosztować budżet państwa nawet 87 mln zł

Nie jest jeszcze pewne, czy dodatek wejdzie w życie. Obecnie w Senacie trwają prace nad petycją obywatelską dotyczącą wprowadzenia nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych z 2003 roku, dzięki której 5000 plus dla seniorów miałoby stać się faktem.

Rząd nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie. Świadczenie ma być poddane dokładnym analizom. 

Jak otrzymać dodatek małżeński?

Aby otrzymać świadczenie, szczęśliwi małżonkowie będą musieli udać się do urzędu cywilnego, żeby pobrać zaświadczenie o zawarciu małżeństwa, na którym będzie widniała data zawarcia związku

Dokument będzie przepustką do otrzymania dodatkowych pieniędzy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dodatek | świadczenie | małżeństwa | seniorzy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »