500 plus dla małżeństw z długim stażem. Znamy już koszty świadczenia

500 plus dla małżeństw to pomysł, który spotkał się z żywym zainteresowaniem wielu dorosłych Polaków. Szczególnie interesujące w kwestii tego świadczenia jest, że nieistotne w tym względzie jest posiadanie dzieci. Warunkiem otrzymania środków z 500 plus dla małżeństw ma być bowiem całkiem inna kwestia. I choć idea nowego świadczenia spotkała się z ogromnym zainteresowaniem, to na razie istnieje jedynie w postaci petycji przesłanej do Sejmu. Co z 500 plus dla małżeństw w takim razie?

500 plus dla małżeństw to całkiem dobrze znana już Polakom nazwa nowego pomysłu na świadczenie dla par z długoletnim stażem. Pomysł nie jest nowy, ponieważ pojawił się już w 2020 roku. Wówczas to do prezydenta Andrzeja Dudy trafiła petycja w sprawie ustanowienia świadczenia dla par w postaci 500 plus dla małżeństw, które pozostają ze sobą w związku po ślubie szczególnie długo. Wskazywano wtedy na pary z 50-letnim stażem. Pomysł nie doczekał się jednak realizacji.

Reklama

Co z 500 plus dla małżeństw z długim stażem? Pomysł wraca po 2 latach

Pomysł przyznania małżeństwom z długim stażem specjalnego 500 plus powraca po niemalże dwóch latach do debaty publicznej. To przez petycję autorstwa małżeństwa z 50-letnim stażem, które zwróciło się do Sejmu. W swoim piśmie para postuluje ustanowienia świadczenia 500 plus dla małżeństw takich właśnie, jak oni.

Autorzy pisma nie wskazali jednak szczegółów dotyczących świadczenia. Nie wiadomo więc, czy zgodnie z ich zamysłem jest, aby 500 plus dla małżeństw z długim stażem przyznawane było po 40 latach wspólnego pożycia, 50 latach czy może 60? Nie sposób też wskazać, czy świadczenie miałoby trafiać do małżeństw cyklicznie, czy jednorazowo. Bez wątpienia pozostaje natomiast, że nie dzieci byłyby kryterium przyznawania 500 plus dla małżeństw z długim stażem

Resort zabrał się za 500 plus dla małżeństw z długim stażem. Oto konkretne liczby

Sprawa 500 plus dla małżeństw stała się tak głośna i popularna pośród starszych Polaków, że zabrali się za nią rządzący. Nie oznacza to jednak, że zasadne jest zadawanie już pytań w wyszukiwarkach typu "500 plus dla małżeństw gdzie złożyć wniosek" czy "500 plus dla małżeństw od kiedy". Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej dokonało bowiem wyliczeń dotyczących kosztów realizacji programu.

Resort pod kierownictwem minister Marleny Maląg zajął się sprawą na wniosek sejmowej Komisji do spraw petycji. To do tego organu dotarła bowiem petycja wspomnianego małżeństwa będącego 50 lat po ślubie, które wnioskowało o 500 plus dla małżeństw z długoletnim stażem. Resort przedstawił więc wyliczenia dotyczące kosztów obsługi świadczenia w wypadku jednorazowego wypłacenia 500 plus dla małżeństw.

Liczby zostały przedstawione dla kilku różnych grup małżonków - od par z 40-letnim pożyciem po takie, które są ze sobą 65 lat. Przedstawione kwoty wzbogaciliśmy o wyliczenia dotyczące kosztów 500 plus dla małżeństw, gdyby pieniądze miały trafiać do par z długoletnim stażem przez cały rok. Te znajdziecie w nawiasach.

Jednokrotne wypłacenie 500 plus dla małżeństw 156 tys. par z 40-letnim stażem kosztowałoby Polskę 78 mln 350 tys. zł (940 mln 200 tys. zł). Świadczenie dla 137 tys. par ze stażem 45 lat wyniosłoby 68 mln 650 tys. zł (823 mln 800 tys. zł). Przy parach z 50-letnim pożyciem, których jest 97 tys., koszt to 48 mln 800 tys. zł (585 mln 600 tys. zł). 47 tys. par z 55-letnim stażem małżeńskim otrzymałoby jednokrotne 500 plus dla małżeństw za 23 mln 600 tys. zł (283 mln 200 tys. zł). Pary będące razem 60 lat po ślubie, których w Polsce jest 21 tys., dostałyby świadczenie za 10 mln 850 tys. zł (130 mln 200 tys. zł). Natomiast 7,5 tys. par ze stażem 65 lat otrzymałoby 500 plus za 3 mln 800 tys. zł (45 mln 600 tys. zł).

Czy będzie 500 plus dla małżeństw? Kiedy 500 plus dla małżeństw?

Oprócz wyliczeń dotyczących kosztów obsługi 500 plus dla małżeństw z długoletnim stażem nie ma co się jednak spodziewać prac nad nowym świadczeniem w najbliższym czasie. Jak podkreślił zresztą resort rodziny i polityki społecznej, gdy przedstawiał podane wyżej wyliczenia, nie zajmował się pracą nad wdrożeniem programu 500 plus dla małżeństw. 

Co więcej - ministerstwo wskazało, że obecnie istnieją inne formy gratyfikacji małżeństw z długoletnim stażem, jak chociażby honorowe odznaczenie, jakie dostają małżeństwa z 50-letnim stażem. Musimy jednak pamiętać, że obecnie trwa rok wyborczy, co może sprawić, że kwestia 500 plus dla małżeństw powyżej 40 lat może wracać jeszcze niejednokrotnie w ciągu roku jako chociażby obietnica przed wyborami.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 500 zł na dziecko | świadczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »