Prawo jazdy kosztuje coraz więcej. Inflacja daje się we znaki przyszłym kierowcom

Zrobienie prawa jazdy w Polsce w 2022 roku było o ponad jedną dziesiątą droższe niż w 2021 roku. Tak wynika z danych Eurostatu. W tym samym czasie ceny kursów i egzaminów w Czechach poszły w górę prawie o 20 procent.

Ceny towarów i usług rosną w całej Unii Europejskiej. Inflacja nie ominęła także usług związanych z wydawaniem prawa jazdy. Dane o tym, jak zdrożała nauka na prawo jazdy, egzaminy oraz badania dla przyszłych kierowców, opublikował właśnie Eurostat. 

Polska z dwucyfrowym wzrostem

Ceny kursów i egzaminów na prawo jazdy oraz badań dla kierowców poszły w Polsce 2022 roku w górę o 11,1 procent - podaje unijny urząd statystyczny. Takie usługi zdrożały w naszym kraju mocniej niż średnio w UE. 

W 2022 roku te usługi w całej UE były średnio droższe o 4,8 procent niż w 2021 roku. To oznacza, że poziom wzrostu ich cen były prawie trzykrotnie wyższy niż w 2018 roku. Wtedy usługi związane z uzyskaniem prawa jazdy zdrożały o 1,7 proc. w ujęciu rocznym. W 2019 roku zdrożały zaś o 2 proc. rok do roku. 

Reklama

To, jak w krajach UE zmienił się poziom inflacji tych usług w 2022 roku w porównaniu z 2018 rokiem, pokazuje poniższy wykres, opracowany przez Eurostat:

Tempo inflacji cen kursów nauki jazdy, badań dla kierowców i egzaminów na prawo jazdy spadło następnie w 2020 roku, czyli w pierwszym roku kryzysu związanego z pandemią COVID-19. Jednak w 2021 roku wskaźnik ten podwoił się, osiągając wartość 3,2 proc., co było zgodne z ogólnym wzrostem inflacji w usługach - podaje unijny urząd statystyczny. 

Cena prawa jazdy mocno w górę

Wzrost cen w Polsce był piątym najwyższym w całej UE. Poza nami w pierwszej piątce wzrostu cen znalazły się m. in. Bułgaria (wzrost o 18 proc.), Włochy (13,3 proc.) i Litwa (11,2 procent). 

Najmocniej kursy, egzaminy i badania dla kierowców podrożały w Czechach. W 2022 roku wzrost cen tych usług u naszych południowych sąsiadów wyniósł 19,6 procent, a więc usługi związane z wydawaniem prawa jazdy poszły tam w górę prawie o jedną piątą. 

Jedynym krajem, gdzie tego typu usługi potaniały w zeszłym roku, był Cypr. Jak podaje Eurostat, spadek cen wyniósł tam 1,6 procent. Najniższe wskaźniki wzrostu cen odnotowały Chorwacja (0,2 proc.), Grecja (0,7 proc.) i Irlandia (1,0 procent). 

oprac. MM

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prawo jazdy | kurs na prawo jazdy | egzamin na prawo jazdy | inflacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »