Przewodniczący KNF: Banki powinny się angażować w ugody z klientami

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego apeluje o zawieranie ugód banków z kredytobiorcami walutowymi. - Banki powinny angażować się w rozwiązania ugodowe ws. kredytów frankowych - podkreślił Jacek Jastrzębski.

Banki powinny w maksymalnym możliwym zakresie angażować się w rozwiązania ugodowe dotyczące kredytów frankowych - ocenił Przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski.

Banki powinny zawierać ugody z kredytobiorcami walutowymi

- Nasz apel jest taki, by banki w maksymalnym możliwym zakresie angażowały się w rozwiązanie ugodowe (...) - apelujemy o maksymalne zaangażowanie w ten proces - powiedział Jastrzębski na spotkaniu z bankowcami.

W grudniu 2020 roku przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego zaproponował wprowadzenie rozwiązania "sektorowego" w kwestii ryzyka związanego z walutowymi kredytami hipotecznymi.

Reklama

- Cały czas uważam, że jest to najlepsza propozycja, dzięki tej propozycji klient uzyskuje maksimum ochrony, jakiej klient może racjonalnie oczekiwać w związku z cały czas obciążającym go ryzykiem walutowym - powiedział Jastrzębski.

Kredyty. Kto chce "nieuzasadnionych korzyści"?

- Ci, którzy uważają, że to za mało i usiłują w drodze rozstrzygnięć prawnych uzyskać więcej niż to, co oferuje wariant ugodowy, czyli zrównanie z hipotetycznym kredytem złotowym, zmierzają do osiągniecia korzyści nieuzasadnionych (...) takie oczekiwanie nie powinno być honorowane przez system prawny - dodał.

Podważanie umów kredytowych? Ważny głos prezesa NBP

Wyraźny sygnał, w tym przypadku w sprawie kredytów opartych na stopie WIBOR, popłynął od prezesa NBP Adama Glapińskiego. Podczas spotkania z bankowcami stwierdził: - Za szczególnie niepokojące uważam próby podważania dotąd niekwestionowanych umów kredytowych opartych o stawkę WIBOR. Dzieje się to w dyskursie publicznym, i co istotniejsze, w drodze sądowej.

- Nie możemy akceptować sytuacji, gdy uczestnicy rynku kwestionują zapisy umów tylko, dlatego, że kształtowanie się rynkowych parametrów np. stóp procentowych czy poziom kursu, przestaje im odpowiadać. Kontynuacja takiej sytuacji może stanowić ryzyka dla stabilności finansowej w przyszłości - powiedział.

Minister finansów: Polski sektor bankowy pozostaje stabilny

Podczas spotkania z bankowcami, o sytuacji sektora mówiła także szefowa resortu finansów Magdalena Rzeczkowska.

- Mimo wyzwań polski sektor bankowy pozostaje stabilny - oceniła minister finansów.

Wśród głównych wyzwań dla sektora minister wskazała restrukturyzację portfela mieszkaniowych kredytów walutowych, spełnienie nowych wymogów makroostrożnościowych, dotyczących minimalnych funduszy własnych, a także niepewność związaną z rozstrzygnięciami w sprawie kredytów frankowych.

Zobacz również:


INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: kredyty mieszkaniowe | KNF | NBP | WIBOR
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »