PUE ZUS: Ponad 170 tys. wniosków o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Już ponad 170 tys. wniosków złożyli rodzice dzieci ubiegający się o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Nowe świadczenie przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. Wniosek można składać do ZUS elektroniczne przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), portal Emp@tia, a od dziś także za pośrednictwem systemów elektronicznych banków.

- Złożono już ponad 170 tys. wniosków - powiedziała dziś na konferencji prasowej minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

- Spodziewamy się w samym styczniu około 400 tys. wniosków. W ciągu pierwszych trzech dni rodzice złożyli wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy na ok. 30 proc. dzieci, na które powinni wnioskować w styczniu. Wniosek jest intuicyjny, a sama procedura szybka - mówiła wcześniej w radiowej Jedynce.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy: komu przysługuje świadczenie?

Nowe świadczenie przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia.

Reklama

 W ramach RKO, rodzice małych dzieci otrzymają maksymalnie 12 tys. zł. Świadczenie będzie wypłacane w miesięcznych częściach - po 500 zł przez dwa lata, lub po 1000 zł miesięcznie przez rok, w zależności od wyboru rodzica.

Wsparcie jest niezależne od dochodów rodziny, a środki nie są opodatkowane.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Kiedy złożyć wniosek?

Wniosek o kapitał najlepiej złożyć między 9. a 13. miesiącem życia dziecka. Wtedy będzie on przysługiwał w pełnej wysokości, od miesiąca, w którym dziecko skończy rok.

Jeśli dziecko skończyło już roczek, ale nie ma jeszcze trzech lat - rodzic powinien złożyć wniosek w styczniu. W takim przypadku kapitał zostanie policzony od nowego roku. Jeśli rodzic złoży wniosek później, otrzyma kapitał od miesiąca złożenia wniosku.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Jak złożyć wniosek w PUE ZUS?

Wnioski o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy można składać wyłącznie online - za pośrednictwem portalu Empatia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej.

Przyznaniem i wypłatą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS ma dwa miesiące na rozpatrzenie wniosku od dnia jego złożenia wraz z dokumentami. Z kolei wypłata przysługującego kapitału następuje nie wcześniej, niż za miesiąc, od którego przysługuje prawo do kapitału.

Według danych resortu w 2022 roku świadczeniem objętych ma być ok. 615 tys. dzieci.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ZUS | PUE ZUS | rodzinny kapitał opiekuńczy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »