Rachunki za energię elektryczną powinny być wyższe, jeżeli nie chcemy mieć kłopotów

Ceny energii elektrycznej w Polsce powinny rosnąć, bo tak dzieje się też w Europie. Powinniśmy walczyć z ubóstwem energetycznym, ale chroniąc rodziny o najniższych dochodach, czyli nie w taki sposób, w jaki próbujemy to właśnie robić.

- Grzechem pierworodnym debaty w Polsce o cenach energii było to, że wszyscy zakładali, że ceny nie mogą wzrosnąć - mówi w rozmowie z MarketNews24 Wojciech Jakóbik, red. nacz. BiznesAlert.

- Można wpływać na to, co obywatel zobaczy na rachunku za energię, możemy walczyć z ubóstwem energetycznym, ale nie na zasadzie pomagania wszystkim, za każdą cenę - wyjaśnia.

Koszty energii będą rosnąć, ponieważ jesteśmy w wysokim stopniu uzależnieni od węgla kamiennego. Uchwalono ustawę, która jest kwestionowana przez UE, a ma kosztować budżet państwa 9 mld zł w 2019 r. I jest to wersja optymistyczna.

- Jeżeli rozwiązanie tymczasowe zamieni się w stałe wsparcie, a jest to możliwe, to coraz większe będą obciążenia dla budżetu państwa - komentuje ekspert.

Pobierz darmowy: PIT 2018

marketnews24.pl
Dowiedz się więcej na temat: energia elektryczna | ceny prądu

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »