Ranking lokat bankowych - marzec 2023. Zaczynają się obniżki sezonowe
Zarówno w styczniu, jak i w lutym średnie oprocentowanie lokat nieznacznie spadło. A jak to wygląda w marcu? W których bankach oferta oprocentowania lokat jest najkorzystniejsza i z jakimi dodatkowymi wymogami się to wiąże? Sprawdziliśmy.
Niemal pewne jest, że średnie oprocentowanie promocyjnych lokat spada, bo Rada Polityki Pieniężnej przestała podnosić stopy procentowe. Jeszcze w październiku czy na początku lutego większość ekonomistów spodziewała się kontynuacji podnoszenia stóp procentowych. Tak się jednak nie stało. Już sama ta zmiana nastawienia spowodowała, że banki szukając oszczędności nie tylko powstrzymały się od podnoszenia oprocentowania, ale dokonały redukcji.
Zmian pojawiło się jednak sporo, przy czym nie są one zbyt duże. Pierwsze miejsce utrzymała lokata banku Credit Agricole (10 proc. w skali roku). Promocyjne oprocentowanie przyznawane jest na 180 dni dla nowych środków.
W sytuacji ogólnych obniżek trudno dziwić się, że bank wchodzący na rynek z promocyjną lokatą powyżej swoich poziomów z zeszłego miesiąca znajdzie się wysoko. Tak zdarzyło się w przypadku oprocentowanej aż na 9 proc. Lokaty Inwestującej Banku Pekao. Środki z niej co miesiąc przekazywane są w sześciu równych ratach na jeden z wybranych funduszy inwestycyjnych - pierwszy raz po miesiącu od otwarcia lokaty. Minimalna kwota wpłaty to 6 tys. zł, a oprocentowaniu podlegają tylko te środki, które znajdują się w danym momencie na lokacie i nie zostały jeszcze przelane na fundusz inwestycyjny. Niestety, wcześniejsze zerwanie lokaty powoduje utratę wszystkich odsetek.
Na trzecim miejscu znalazł się Bank Nowy z produktem pod nazwą Lokata NOWYdepozyt 1M WYSOKI PROCENT. To wyraźnie promocyjna oferta - jej oprocentowanie wynosi aż 8,40 proc., ale obowiązuje jedynie przez miesiąc. Oferta jest dla nowych klientów banku.
Zapewne największą zmianą jest raptowne obniżenie oprocentowania lokat terminowych mBanku. Jedne z największych detalistów na rynku po prostu nie oferuje obecnie żadnej promocji na depozyty, być może skupiając się na kontach oszczędnościowych. Do tabeli wróciło kilka banków z poprzednich miesięcy, ale ich produkty nie są zbyt wysoko oprocentowane. Najwyraźniej oferta ulega pewnemu wypłaszczeniu.
Krzysztof Maciejewski