Renta rodzinna. Te dokumenty dostarcz do ZUS, 31 października mija termin
Renta rodzinna to świadczenie finansowe, które przysługuje po śmierci najbliższego członka rodziny. Aby otrzymać to świadczenie, niektórzy uprawnieni muszą jednak zadbać o dostarczenie w terminie odpowiednich dokumentów do ZUS-u, które potwierdzą ich prawo do renty rodzinnej.
Studenci, którzy pobierają rentę rodzinną wypłacaną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mają czas do 31 października na złożenie zaświadczenia ze szkoły lub uczelni. Renta rodzinna przysługuje bowiem od miesiąca złożenia wniosku wraz z zaświadczeniem, a więc jeżeli student nie złoży zaświadczenia w terminie, to wówczas nie otrzyma renty rodzinnej za październik.
Zaświadczenie ze szkoły lub uczelni o kontynuowaniu nauki najczęściej wydawane jest na rok szkolny, lub akademicki, w związku z czym osoba, która pobiera rentę rodzinną, co roku musi dostarczyć zaświadczenie do ZUS-u. Jeżeli tego nie zrobi, renta rodzinna nie zostanie jej wypłacona.
Rzecznik prasowy ZUS-u Wojciech Dąbrówka przekazał niedawno PAP, że zaświadczenia nie muszą przedstawiać studenci, którzy w pierwszym zaświadczeniu złożonym do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mieli wskazany całkowity okres trwania nauki w szkole wyższej i w trakcie roku akademickiego nie przerwali nauki.
Renta rodzinna to świadczenie finansowe przysługujące po śmierci bliskiej osoby, która:
- miała prawo do emerytury albo spełniała warunki do jej uzyskania,
- miała prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy albo spełniała warunki do jej uzyskania,
- miała prawo do emerytury pomostowej,
- pobierała zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne,
- pobierała nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.
Renta rodzinna przysługuje m.in. dzieciom zmarłego:
- dzieciom własnym,
- przysposobionym lub dzieciom drugiego małżonka, które nie ukończyły 16. roku życia lub 25. roku życia, pod warunkiem że kontynuują naukę.
Renta rodzinna niezależnie od wieku dziecka przysługuje także dzieciom, które stały się całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16. roku życia lub 25. roku życia w czasie, gdy kontynuowały naukę.
Osoby, które pobierają rentę rodzinną i w ciągu roku przerwą lub zakończą naukę w szkole, muszą o tym fakcie niezwłocznie poinformować ZUS. Jeżeli student przerwie naukę i nie poinformuje o tym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, będzie on niesłusznie otrzymywał rentę. W rezultacie student będzie zmuszony do zwrotu świadczenia razem z odsetkami.
Wysokość renty rodzinnej zależna jest od tego, ile osób jest uprawnionych do pobierania świadczenia. W 2024 r. renta rodzinna wynosi:
- 85 proc. świadczenia zmarłego - jeżeli do renty uprawniona jest jedna osoba,
- 90 proc. świadczenia zmarłego - jeżeli do renty uprawione są dwie osoby,
- 95 proc. świadczenia zmarłego - jeżeli do renty uprawnione są trzy i więcej osób.
Zgodnie z informacjami na stronie ZUS-u, wszystkim członkom rodziny przysługuje jedna renta, która w razie konieczności, jest dzielona po równo między osoby uprawnione.
WB