Renta rodzinna

Piątek, 18 października 2024 (15:47) Aktualizacja Piątek, 18 października 2024 (15:50)
Renta rodzinna to forma wsparcia finansowego, przewidziana przez system ubezpieczeń społecznych, przeznaczona dla członków rodziny zmarłego ubezpieczonego lub emeryta. Jej celem jest częściowe zrekompensowanie utraty dochodu w rodzinie spowodowanej śmiercią osoby, która była jej głównym lub jednym z głównych źródeł utrzymania.
Renta rodzinna - najważniejsze informacje
Renta rodzinna /Marek Bazak /East News

Renta rodzinna - najważniejsze informacje

Co to jest renta rodzinna? 

System rent rodzinnych, jako element zabezpieczenia społecznego ma w Polsce długą historię, jednak jego obecna forma wynika z przepisów wprowadzonych po transformacji ustrojowej po 1989 roku. 

Istotne zmiany wprowadzono wraz z reformą systemu ubezpieczeń społecznych w 1999 roku, kiedy to zaktualizowano warunki i kryteria przyznawania rent rodzinnych. 

Komu przysługuje renta rodzinna?

  • Dzieciom do 16. roku życia lub uczącym się do 25. roku życia, własnym, przysposobionym, czy dzieciom drugiego małżonka. Niepełnosprawne dzieci, niezdolne do pracy przed 16. rokiem życia lub podczas nauki również kwalifikują się bez ograniczeń wiekowych. W przypadku kontynuacji edukacji na ostatnim roku studiów, prawo do renty przedłuża się do końca roku akademickiego.
  • Renta także przysługuje wnukom, rodzeństwu i innym dzieciom wychowywanym przez zmarłego, pod warunkiem, że były one na jego utrzymaniu co najmniej rok przed śmiercią i nie mają prawa do renty po własnych rodzicach.
  • Wdowom renta rodzinna należy się, gdy w momencie śmierci męża mają 50 lat, są niezdolne do pracy, wychowują dziecko uprawnione do renty, lub gdy stały się niezdolne do pracy w ciągu 5 lat od śmierci męża. Renta przysługuje również rozwódce oraz wdowie nie będącej w związku małżeńskim z mężem w chwili jego śmierci, pod pewnymi warunkami, w tym prawem do alimentów.
  • Wdowcom przyznaje się rentę na tych samych zasadach co wdowom, z równoważnym wiekowym progiem uprawnień.
  • Rodzicom zmarłego przysługuje renta, jeśli byli przez niego wspierani finansowo, na podobnych zasadach co wdowie/wdowcy.
  • Prawo do renty nie jest ograniczone przez zawarcie nowego związku małżeńskiego przez wdowę, wdowca lub dziecko. 

Gdzie składać wniosek o rentę rodzinną? 

Wniosek o rentę rodzinna należy złożyć w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) właściwym ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy. 

Można to zrobić osobiście, za pośrednictwem pełnomocnika, a w niektórych przypadkach również drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. 

Ile wynosi renta rodzinna?

Wysokość renty rodzinnej jest zmienna i zależy od wielu czynników, w tym od podstawy, od której zmarły ubezpieczony opłacał składki oraz od liczby uprawnionych do renty członków rodziny. 

Generalnie renta rodzinna wynosi około 85 proc. tego, co zmarły otrzymywałby jako rentę z tytułu niezdolności do pracy lub emeryturę. Kwota ta jest następnie dzielona między uprawnionych członków rodziny zgodnie z obowiązującymi przepisami. 
 
Wielkość renty rodzinnej jest zależna od liczby osób uprawnionych do jej otrzymania i przedstawia się następująco: 
  • W przypadku jednej uprawnionej osoby, renta ta stanowi 85 proc. kwoty renty, którą zmarły otrzymywałby z powodu całkowitej niezdolności do pracy.
  • Gdy dwie osoby są uprawnione, renta wynosi 90 proc. wspomnianej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
  • W sytuacji, gdy uprawnionych jest trzech lub więcej członków rodziny, wysokość renty rodzinnej osiąga 95 proc. renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, na którą zmarły miałby prawo. 
Renta rodzinna jest przyznawana jako jedno świadczenie na wszystkich uprawnionych członków rodziny zmarłego, a w razie potrzeby dzielona jest na równe części między nich. Dodatkowo, pełna sierota otrzymująca rentę ma prawo do specjalnego dodatku dla sierot zupełnych

Po śmierci bliskiej osoby przysługuje również zasiłek pogrzebowy. Polisa na życie natomiast to świadczenie, które przysługuje tylko po śmierci tych bliskich, którzy mieli wykupione polisy, a wypłacana jest wskazanej w polisie osobie.  

Temat Renta rodzinna znajdziesz również w serwisie:

Renta rodzinna - Wiadomości

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »