Retoryka sposobem na sukces zawodowy

Retoryka jest narzędziem nie tylko dla prawników i polityków. Jest ona ważna we wszystkich zawodach, w których dużo się mówi. Jednakże nie chodzi tutaj wyłącznie o ładne wysławianie się.

Retoryka jest narzędziem nie tylko dla prawników i polityków. Jest ona ważna we wszystkich zawodach, w których dużo się mówi. Jednakże nie chodzi tutaj wyłącznie o ładne wysławianie się.

"Retoryka zaczyna się wtedy, kiedy chce się ludzi przekonać" - podaje "Wirtschaftswoche". We wszystkich zawodach, gdzie poszukiwane są nowe pomysły, gdzie coś musi być zmieniane czy ulepszane, mamy do czynienia ze sztuką przekonywania. "Nie ma złej mowy, jest tylko zły mówca" - mówi Heiko Mell, doradca zawodowy i autor poradników.

Nauka retoryki jest bardzo popularna w krajach anglosaskich. W Wlk. Brytanii uczniowie zdobywają doświadczenie w tej dziedzinie w klubach dyskusyjnych; w amerykańskich szkołach średnich retoryka jest uznaną dyscypliną. W Niemczech nie jest ona popularna ze względu na niechlubne tradycje sięgające III Rzeszy.

Reklama

"Jeśli ktoś jest uzdolniony w tej dziedzinie, może swoje przeciętne pomysły lepiej sprzedać, niż ktoś, kto ma wprawdzie wspaniałą ideę, ale nie potrafi jej przekazać" - mówi Mell - "to jest niesprawiedliwe, ale umiejętność 'sprzedania się' jest elementem gospodarki rynkowej i musimy to zaakceptować".

Eksperci twierdzą, że retoryki tylko częściowo można się wyuczyć na kursach, w głównej mierze decyduje tutaj talent. Ktoś, kto nie posiada żadnych retorycznych umiejętności, powinien sobie lepiej poszukać zawodu, w którym nie trzeba wiele mówić.

Przy pomocy retoryki można przeforsować swój punkt widzenia i lepiej przedstawić istotę rzeczy. Dla pracowników na kierowniczych stanowiskach jest ona nieodzowna.

Dzięki samej znajomości technik mówienia nikt nie zostanie wielkim mówcą. Jądrem retoryki jest bycie autentycznym.

Sztuka mówienia staje się dziś coraz ważniejsza, ponieważ "kierowanie przez rozkaz i posłuszeństwo" jest coraz częściej zastępowane "kierowaniem przez przekonywanie".

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: W.E.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »