Reklama

Rodzinna alternatywa dla ubezpieczeń pracowniczych

Grupowe ubezpieczenie na życie kojarzone jest najczęściej z polisą stanowiącą element pakietu pracowniczego oferowanego przez duże zakłady pracy. Jego niezaprzeczalną zaletą jest niższa cena niż w przypadku polisy indywidualnej oraz możliwość objęcia nim członka rodziny. Nie trzeba jednak być zatrudnionym w wielkiej korporacji, aby móc z niego skorzystać na bardzo dobrych warunkach.

Takie ubezpieczenie obejmuje zazwyczaj szeroki katalog zdarzeń, których wystąpienie spowoduje wypłatę świadczenia. Ubezpieczenie na życie o charakterze grupowym zapewnia ochronę zarówno w przypadku śmierci lub choroby ubezpieczonego bądź osoby mu najbliższej, jak i w razie narodzin dziecka.

Reklama

- Dla polis tego typu charakterystyczne są niskie składki. Wynikają one z tego, że ubezpieczyciel ponosi znacznie mniejsze koszty administracyjne w przypadku ubezpieczeń grupowych niż indywidualnych. Ponadto ryzyko ubezpieczeniowe jest rozkładane na więcej podmiotów, co także skutkuje obniżeniem składki - komentuje Maciej Kuczwalski ekspert z CUK Ubezpieczenia.

Najczęściej spotykamy się z ubezpieczeniami grupowymi w dużych zakładach pracy. Polisa wchodzi wówczas w skład tak zwanego pakietu benefitów pracowniczych. Zazwyczaj to jednak nie pracodawca pokrywa koszt składek. Pod tym względem Polska odbiega od standardu wyznaczonego przez kraje Europy Zachodniej, gdzie normą jest, że to zakład pracy ponosi przynajmniej częściowo koszty ubezpieczenia grupowego pracowników.

W Polsce nadal dominuje model pokrywania składek z sum potrącanych z wynagrodzeń, co w gruncie rzeczy nie oznacza, że ubezpieczenia grupowe są się nieopłacalne.

Nie każdy zakład pracy oferuje jednak ubezpieczenie grupowe. W takiej sytuacji wiele osób wspomaga się indywidualnymi polisami na życie. Choć zapewniają one maksymalny poziom komfortu, często są zauważalnie droższe.

- "Wśród Polaków zdaje się nadal panować stereotyp, że z dobrodziejstw ubezpieczenia grupowego mogą korzystać tylko pracownicy wielkich korporacji. Niewielu klientów zdaje sobie sprawę, że w ofertach towarzystw ubezpieczeniowych znajdują się rodzinne polisy na życie, które są także formą ubezpieczenia grupowego. Ceny składek, podobnie jak w przypadku ubezpieczeń pracowniczych zaczynają się już od około 30 zł miesięcznie. Jednak dzięki temu, że ubezpieczamy jedynie wąskie grono bliskich nam osób, możliwe jest większe dopasowanie tego produktu ubezpieczeniowego do potrzeb naszych i naszych bliskich" - kontynuuje ekspert.

Dodatkową zaletą ubezpieczeń grupowych jest to, że inaczej niż w przypadku polis indywidualnych, ubezpieczyciel nie wymaga przedstawienia wyników badań lekarskich.

- "Osoby, w przypadku których ryzyko ubezpieczeniowe jest szczególnie wysokie, mogą się spotkać z odrzuceniem wniosku o ubezpieczenie indywidualne. Ubezpieczenia grupowe może natomiast wykupić grupa już trzech osób, co do których ubezpieczyciel nie stawia żadnych dodatkowych wymagań" - dodaje ekspert.

Polisa ubezpieczenia grupowego w rozszerzonym pakiecie będzie chroniła przed ryzykiem choroby członka rodziny, śmierci rodziców, czy teściów oraz większymi wydatkami w przypadku narodzin dziecka. Możemy jeszcze ją wzbogacić o szeroki assistance medyczny, który gwarantuje między innymi wizyty lekarza, pielęgniarki, czy opiekę domową po hospitalizacji. - Wszystkie te cechy czynią ubezpieczenia rodzinne coraz popularniejszym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa finansowego sobie i swoim bliskim. Z powodzeniem uzupełniają one lukę pomiędzy pakietami indywidualnymi, a polisami oferowanymi przez zakłady pracy - dodaje Maciej Kuczwalski.

- Przykładem rodzinnej polisy na życie jest ubezpieczenie Warta dla Ciebie i Rodziny, listopadowy produkt miesiąca w CUK Ubezpieczenia. Do wyboru ma 43 gotowe pakiety, w których wysokość składki zaczyna się już od 33 zł miesięcznie. Ochrona trwa do 67. roku życia z możliwością indywidualnej dożywotniej kontynuacji ochrony - podsumowuje Maciej Kuczwalski.

Sprawdź stawki ubezpieczeń w porównywarce rankomat.pl

CUK Ubezpieczenia od 15 lat zajmuje się doradztwem w zakresie produktów ubezpieczeniowych. W swojej ofercie ma produkty ponad 30 wiodących towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce.

Jak czytać ogólne warunki ubezpieczenia na życie (OWU)? Decydując się na zakup ubezpieczenia na życie należy bardzo uważnie przestudiować ogólne warunki ubezpieczenia. OWU to najważniejszy dokument, w którym zapisane są prawa i obowiązki zarówno ubezpieczającego się jak też ubezpieczyciela. To tam zawarte są przypadki, kiedy świadczenie zostanie wypłacone, ale też tzw. wyłączenia, czyli sytuacje, za które Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności. Również w OWU znajdziemy dokładne procedury wypłaty odszkodowania. Zakup każdego ubezpieczenia powinien być poprzedzony przeczytaniem OWU, jednak duża część z nas pomija ten krok obawiając się branżowego języka czy zbyt skomplikowanych zwrotów. W rzeczywistości czytanie tego dokumentu nie jest trudne. Wystarczy tylko wiedzieć na które elementy należy zwrócić uwagę. Definicje Większość czytających OWU zazwyczaj pomija tę część dokumentu, jednak definicje są niezwykle ważne, ponieważ tutaj dowiemy się, co to jest karencja, czym są wyłączenia, albo co jest uznawane za zdarzenie ubezpieczeniowe czy niezdolność do pracy. W kolejnych rozdziałach dokumentu te definicje będą często używane. Przedmiot i zakres ubezpieczenia To najważniejszy zapis w OWU, a także jest to odpowiedź na nasze potrzeby ubezpieczeniowe. W tym rozdziale dowiemy się, jaki jest rodzaj ochrony i co obejmuje. Zazwyczaj w standardowym ubezpieczeniu na życie przedmiotem ubezpieczenia jest życie Ubezpieczonego, a zakres obejmuje śmierć Ubezpieczonego w okresie odpowiedzialności Towarzystwa. Wyłączenie odpowiedzialności Jak wybrać dobre ubezpieczenie na życie?

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »