Ropa wciąż będzie tanieć? Są już pierwsze obniżki cen na stacjach
Kierowcy niecierpliwie czekają na obniżkę cen detalicznych paliw. Na światowych rynkach spada cena ropy zwiększając apetyt na tańsze tankowanie. Analitycy wyliczają, że pierwsze obniżki już się pojawiły, choć można je nazwać "nieśmiałymi".
Nie tak wyraźnie jak ceny ropy, ale jednak paliwa na stacjach zaczęły tanieć. Cena średnia benzyny bezołowiowej pb95 spadła ponownie poniżej 6 zł/l, a diesla do poziomu 6,06 zł/l" - wyliczają Urszula Cieślak i Rafał Zywert z biura paliwowego Reflex.
"Najważniejsze, że efekty spadku cen na rynku hurtowym będziemy notować na stacjach paliw w kolejnych dniach. Zatem rachunki za paliwo na świąteczne wyjazdy powinny być jeszcze niższe" - dodają.
W podobnym tonie komentują analitycy portalu e-petrol. "Po gwałtownych spadkach na rynku światowym można oczekiwać, że echa przecen dotrą też na nasze stacje" - zapewniają Jakub Bogucki i Grzegorz Maziak.
W przyszłym tygodniu eksperci biura Reflex spodziewają się średnich cen paliw na poziomie:
- benzyna bezołowiowa 95: 5,88-5,93 zł/l,
- bezołowiowa 98: 6,65-5,70 zł/l,
- olej napędowy: 5,96-6,01 zł/l,
- autogaz - 3,07-3,10 zł/l.
Także e-petrol prognozuje spadki cen. "W okresie między 14 i 20 kwietnia 2025 spodziewamy się dla benzyny 98-oktanowej cen z przedziału 6,65-6,78 zł/l. Najpopularniejsza z benzyn E10 (Pb95) będzie sprzedawana po 5,87-5,99 zł/l. W przypadku oleju napędowego przewidujemy, że ceny znajdą się w przedziale 5,95-6,07 zł/l. Zmiana spadkowa dotyczyć może także autogazu, który może kosztować 3,07-3,14 zł/l" - przewidują.
Na rynku ropy mamy bardzo duże zmiany cen spowodowane kolejnymi zapowiedziami nakładania i zawieszania taryf celnych.
"Mijający tydzień na rynku ropy naftowej był kolejnym który charakteryzował się dużą zmiennością. Spadki cen czerwcowej serii kontraktów na ropę Brent wyhamowały jednak w rejonie 58,40 USD/bbl (baryłkę). W piątek rano ropa Brent kosztowała około 63 USD/bbl. Ceny rosyjskiej ropy Urals FOB Rotterdam spadły chwilowo w rejon 50 USD/bbl" - wyliczają analitycy Refleksu.
"Zmienność cen ropy naftowej w ostatnich dniach jest duża, a wahania nastrojów wśród inwestorów są związane z nieprzewidywalną polityką amerykańskiej administracji. Ostatnie decyzje, dotyczące podniesienia ceł na import z Chin w reakcji na retorsje ze strony władz w Pekinie i jednoczesne zawieszenie obowiązywania taryf dla pozostałych partnerów handlowych USA, doprowadziły do rozchwiania rynku naftowego i skokowych zmian cen ropy" - dodają eksperci e-petrol.
***