RPO zaskarżył przepisy różnicujące wiek emerytalny
Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy różnicujące wiek emerytalny kobiet i mężczyzn. Obecnie wiek emerytalny mężczyzn wynosi w Polsce 65 lat, a kobiet 60.
Według RPO, powinien być on równy dla obu grup - kobiety powinny przechodzić na emeryturę później. Rzecznik argumentuje swój wniosek konstytucyjną zasadą równości wobec prawa, zatem też równych praw mężczyzn i kobiet.
Zdaniem rzecznika, nie jest możliwe wskazanie racjonalnych argumentów usprawiedliwiających utrzymanie w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych regulacji określających wiek emerytalny na podstawie kryterium płci.
Różny wiek emerytalny w przypadku kobiet i mężczyzn oznacza dyskryminację ze względu na płeć i przez to jest niezgodny z konstytucyjną zasadą równości wobec prawa - to jeden z argumentów, jakimi kierował się Rzecznik Praw Obywatelskich skarżąc obowiązujące przepisy do Trybunału Konstytucyjnego.
Ponadto - jak podkreśla RPO - utrzymanie wieku emerytalnego kobiet na poziomie 60 lat (mężczyźni przechodzą na emeryturę po 65 latach) pozbawia kobiety szansy kontynuowania działalności zawodowej na równi z mężczyznami, pogarsza ich status materialny po przejściu na emeryturę (w stosunku do dłużej pracujących mężczyzn) oraz zwiększa ryzyko zwalniania ich z pracy po nabyciu uprawnień emerytalnych.
Wniosek RPO nie dotyczy osób, które w wieku wejścia w życie reformy emerytalnej z 1999 r. miały ukończone 50 i więcej lat.
Jak podkreśla część ekspertów zrównanie wieku emerytalnego to dopiero pierwszy etap, w dalszym zaś należy rozważyć wydłużenie wieku emerytalnego dla obu płci.