Santander zaciśnie pasa w BZ WBK?

Santander zapowiada spore oszczędności w przejętym właśnie banku BZ WBK - pisze "Puls Biznesu".

Gazeta zapytała kilku specjalistów, co sądzą o zapowiadanych przez Hiszpanów zmianach w kupionym obecnie od Irlandczyków banku. Santander jest już obecny od jakiegoś czasu na naszym rynku, dlatego szybko zacznie działać. Jedną z jego mocnych stron są kredyty konsumenckie i samochodowe.

To, co cechuje hiszpański bank, to wprowadzanie drastycznych oszczędności, a także ograniczenia roli lokalnego zarządu. Wszystkie kluczowe decyzje zapadają w centrali. Stamtąd też zarządza się systemami komputerowymi i tam podejmuje się decyzje o nowych zakupach.

Ponieważ Santander działał już w Polsce pod własnym szyldem i ma także, kupiony rok temu AIG Bank Polska, może dojść do integracji tych instytucji w naszym kraju. W połączeniu z zapowiadanymi cięciami kosztów, może to skutkować zwolnieniami - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Reklama

_ _ _ _ _

Grupa Santander

zajmuje miejsce w pierwszej dziesiątce instytucji finansowych świata. Jest 12 największym bankiem pod względem kapitalizacji rynkowej oraz siódmym bankiem pod względem zysków na świecie. Zatrudnia 130 tys. pracowników, obsługuje obecnie 69 milionów klientów w 10 852 biurach w ponad 40 krajach. Jest największą grupą bankową w Hiszpanii oraz Ameryce Łacińskiej pod względem wartości obrotów. Niedawno Grupa obchodziła 150 rocznicę powstania.

OPINIA - naszego internauty

W związku z przejęciem większościowego pakietu akcji BZWBK przez Santander, proponuję by przejmowany polski oddział, czyli BZWBK wniósł do Santandera to, czego on nie ma. Mam na myśli nasz nowoczesny system transakcyjny (BZWBK ma logowanie dwuetapowe z hasłem maskowanym, bezpieczniejsze niż w Santanderze), Bank Pomysłów, blog i lepszy projekt strony (chodzi o układ elementów, bo wiadomo że kolorystyka się zmieni). Oczywiście nasz oddział musi na tym zarobić wnosząc nowemu właścicielowi swój know how.

Chodzi też o to, by dzięki temu, że nasz oddział wniesie nowoczesne rozwiązania ograniczyć koszty rebrandingu po stronie klienta, który nieubłaganie nastąpi.

Santander kupił nowoczesny bank i moim zdaniem powinien wykorzystać go do unowocześnienia całej swojej grupy w skali świata. Jednolity system zarządzania treścią serwisu internetowego i system transakcyjny we wszystkich krajowych oddziałach to ogromna oszczędność kosztów i uproszczenie zarządzania grupą Santander.

Otwiera to także możliwość oferowania darmowych przelewów międzynarodowych między oddziałami Santandera oraz kont z dostępem na całym świecie i łatwą możliwością otwierania konta w lokalnym zagranicznym oddziale w razie dłuższego pobytu za granicą do którego dostaniemy się z naszego systemu transakcyjnego, bo wszędzie jest ten sam (zagraniczny rachunek widoczny jest jako kolejny rachunek bankowy). Takie rozwiązanie sprawdza się w HSBC, który oferuje tego typu usługę.

- - - - -

Premier o przejęciu BZ WBK przez Santander

Premier Donald Tusk powiedział we wtorek, że był gorącym rzecznikiem planu budowy flagowego banku, jakim miał być PKO BP po przejęciu BZ WBK. Dodał jednak, że jeśli Santander przejmie BZ WBK, to "trzeba będzie się z tym pogodzić".

Szef rządu pytany na konferencji prasowej, czy jest rozczarowany przejęciem BZ WBK przez Santandera, powiedział: - Nie użyłbym słowa rozczarowany, ponieważ kto inny ten bank sprzedawał. (AIB) chciał uzyskać możliwie wysoką cenę.

Premier zaznaczył, że teraz transakcję sprawdzi Komisja Nadzoru Finansowego. - Czekamy jeszcze na jakieś rozstrzygnięcia - ale to nie są rozstrzygnięcia rządowe, tylko Komisji Nadzoru Finansowego. Nie wtrącamy się w tego typu decyzje - podkreślił szef rządu.

- Jeśli ostatecznie się potwierdzi, że to Santander będzie nowym właścicielem BZ WBK, to trzeba będzie się z tym pogodzić. Chociaż szkoda tego planu. Bo oczywiście - ja byłem też gorącym rzecznikiem planu budowy - po ewentualnym zakupie (BZ WBK przez PKO BP) - takiego flagowego banku, jakim miał się stać PKO BP; zdolnego też do gry co najmniej w wymiarze regionalnym, jeśli nie w skali całej Europy - wyjaśnił.

Według Tuska, PKO BP jako spółka Skarbu Państwa powinna realizować cele strategiczne, które sprzyjają polskiemu państwu. - Nie mam najmniejszego zamiaru wpływać na decyzje banków, tym bardziej, że są to spółki giełdowe - powiedział.

Zaznaczył jednak, że "silne PKO BP, silniejsze niż do tej pory mogłoby być bardzo pożytecznym partnerem dla różnych przedsięwzięć, także o charakterze państwowym".

Hiszpański bank Santander podał w piątek, że za 2,94 mld euro kupi od irlandzkiego AIB 70,36 proc. akcji banku BZ WBK.

Transakcja ma zostać zamknięta w 2011 roku, przy aprobacie walnego zgromadzenia AIB i po uzyskaniu wszystkich zgód, w tym Komisji Nadzoru Finansowego.

O przejęcie BZ WBK starało się również PKO BP oraz BNP Paribas. Minister skarbu Aleksander Grad wielokrotnie podkreślał, że Skarb Państwa zdecydowanie popiera projekt dotyczący przejęcia BZ WBK przez PKO BP.

Transakcja w Polsce dla grupy Santandera będzie trzecim dużym nabytkiem w ostatnich tygodniach. W sierpniu bank przejął 318 oddziałów Royal Bank of Scotland, które szkocki bank musiał sprzedać, ponieważ Komisja Europejska uzależniała od tego zgodę na pomoc brytyjskiego rządu. W Niemczech Santander nabył 173 oddziały szwedzkiego banku SEB.

PAP/PulsBiznesu
Dowiedz się więcej na temat: PKO BP SA | bank | puls | Santander Bank Polska | oddział | santander | Oszczędności
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »