Spadek po bracie kawalerze. Jakich dokumentów potrzeba?

Reguły ustawowe prawa spadkowego jasno określają, kto konkretnie dziedziczy spadek po zmarłym w przypadku, gdy nie zostawił on po sobie testamentu. Jaka jest kolejność dziedziczenia ustawowego? Czy można dostać spadek po zmarłym bracie kawalerze? Jakie dokumenty są potrzebne do nabycia spadku? Wyjaśniamy.

Dziedziczenie ustawowe – jaka jest kolejność?

Dziedziczenie majątku po osobie zmarłej może odbywać się na dwa sposoby. Pierwszy z nich obejmuje zapis w testamencie, który jasno wskazuje danych spadkobierców. Jednak, jeżeli zmarły nie pozostawił po sobie tego rodzaju dokumentu, to wówczas podział spadku odbywa się wskutek dziedziczenia ustawowego.

Jaka jest kolejność dziedziczenia określona przez reguły prawa spadkowego? Zgodnie z przepisami, spadek najpierw przypada współmałżonkowi zmarłego i jego zstępnym (dzieciom) w równych częściach. Jeśli zmarły nie miał dzieci, to wówczas udział w spadku przypada współmałżonkowi i jego rodzicom. Każdy z rodziców otrzymuje jedną czwartą całości spadku, z kolei współmałżonek połowę. 

Reklama

A co w sytuacji, gdy zmarły nie miał współmałżonka? Wówczas, całość spadku, w częściach równych, przypada jego rodzicom. Jeżeli któreś z nich nie dożyło otwarcia spadku, to wtedy jego udział przypada w częściach równych rodzeństwu zmarłego. 

W przypadku braku współmałżonka, rodziców, rodzeństwa oraz ich zstępnych spadek przypada dziadkom zmarłego. Jeśli nie dożyli oni jego otwarcia, to wtedy dziedziczą ich zstępni w częściach równych. 

W dalszej kolejności, jeżeli zmarły nie ma żyjących krewnych, to jego spadek może trafić do pasierbów, jeśli takowych miał. W innej sytuacji, ostatnim spadkobiercą ustawowym jest gmina ostatniego zamieszkania spadkodawcy. Jeżeli nie da się jej ustalić, to wówczas spadek trafia do Skarbu Państwa

Spadek po zmarłym bracie kawalerze

Czy rodzeństwo może dostać spadek po zmarłym bracie kawalerze? Jeżeli spadkodawca pozostawił testament, w którym wyszczególnia rzeczone osoby, to wtedy mogą oni liczyć na udział w spadku. Jednak, w przypadku, gdy brat nie zajął się sporządzeniem tego rodzaju dokumentu, to wówczas trzeba wziąć pod uwagę dziedziczenie ustawowe.

Przy braku współmałżonka oraz dzieci, spadek brata trafi do rodziców. Ponadto, jak wynika z przepisów zapisanych w Kodeksie cywilnym: "Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych". Co istotne, jeśli w takiej sytuacji któreś z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, to wtedy przypadający mu udział trafia do jego zstępnych.

Jakich dokumentów potrzeba do nabycia spadku?

Jeżeli spadkobiercy są zgodni co do podziału majątku, to wówczas mogą ubiegać się o notarialne poświadczenie dziedziczenia. W takiej sytuacji, notariusz może wymagać przedłożenia określonych dokumentów. Chodzi tu między innymi o dowód osobisty, odpis aktu zgonu spadkodawcy, zaświadczenie o numerze PESEL spadkodawcy, odpisy aktów stanu cywilnego spadkobierców oraz (jeśli został sporządzony) oryginał testamentu.

W przypadku, gdy spadkobiercy nie są zgodni co do podziału majątku spadkodawcy, to wówczas niezbędne okazuje się złożenie wniosku do sądu o stwierdzenie nabycia spadku. Do wniosku należy dołączyć takie same dokumenty, jak w przypadku notarialnego poświadczenia dziedziczenia, jednak dodatkowo trzeba również zawrzeć dowód uiszczenia opłaty sądowej i opłaty za wpis w Rejestrze Spadkowym.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: spadek | dziedziczenie | dziedziczenie ustawowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »