Stopy stoją w miejscu, inflacja spada. Dla lokat to oznacza jedno

Inflacja w Polsce jest obecnie na najniższym poziomie od marca 2021 roku. Jednocześnie Narodowy Bank Polski (NBP) od jesieni utrzymuje stopy procentowe na tym samym poziomie. W takim otoczeniu chcących oszczędzać Polaków czekają dobre wiadomości - na rynku jest sporo lokat, które oferują oprocentowanie wyższe od wskaźnika inflacji. Jakie banki mają najlepszą ofertę? Przedstawiamy ranking lokat na początku marca 2024 roku.

Stopy procentowe w Polsce na razie pozostają na niezmienionym poziomie. Po październikowej obniżce wynoszą one:

  • stopa referencyjna 5,75 proc. w skali rocznej; 
  • stopa lombardowa 6,25 proc. w skali rocznej; 
  • stopa depozytowa 5,25 proc. w skali rocznej; 
  • stopa redyskonta weksli 5,80 proc. w skali rocznej; 
  • stopa dyskonta weksli 5,85 proc. w skali rocznej.

W minionych miesiącach Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się ani na podwyżkę, ani obniżkę stóp procentowych. Ich utrzymania na tym samym poziomie nawet do 2025 roku spodziewa się coraz więcej analityków. Więcej pisaliśmy o tych prognozach tutaj. O tym, jaka będzie następna decyzja RPP dowiemy się już w środę 6 marca, po marcowym posiedzeniu Rady.

Reklama

Brak obniżek stóp procentowych to dobra wiadomość dla oszczędzających. Od wysokości stóp pośrednio zależne są wysokości oprocentowania na lokatach czy rachunkach oszczędnościowych. To jednak banki we własnym zakresie określają wysokość oprocentowania. W styczniu średnie oprocentowanie depozytów nowo złożonych w bankach przez gospodarstwa domowe wyniosło 4,4 proc., tyle samo co w grudniu. Tak podał w piątek NBP. Oprocentowanie 4,4 proc. w skali roku to więcej niż wyniosła w tamtym miesiącu inflacja. Wskaźnik wzrostu cen w styczniu 2024 roku dalej spadał i wyniósł 3,9 proc. - podał w lutym Główny Urząd Statystyczny (GUS). Ostateczny odczyt za styczeń i odczyt danych za luty poznamy 15 marca.

Jeśli jednak chodzi o jedną z najpopularniejszych wśród Polaków form oszczędzania - czyli lokaty - to można obecnie znaleźć w ofercie banków sporo takich, które mają wyższe oprocentowanie. Sprawdzamy, jakie lokaty są najlepsze w marcu 2024 roku.

Ranking lokat - marzec 2024 roku

Na początku marca 2024 roku lokaty mają podobne oprocentowanie, co w lutym. Poszczególne banki obniżyły oprocentowania w swojej ofercie, ale pojawił się za to nowy lider. W ofercie banku Credit Agricole od 1 do 29 marca jest lokata oprocentowana aż na 8 procent. Chodzi o Lokatę Powitalną, czyli ofertę tylko dla nowych klientów. Okres trwania lokaty to 180 dni, a maksymalnie można na niej zdeponować 25 tysięcy złotych.

Jakie lokaty oferują pozostałe banki w marcu 2024 roku? Porównaliśmy oferty kilkunastu banków działających w Polsce. Były one aktualne na dzień 1 lutego 2024 roku. Poniżej prezentujemy listę najwyżej oprocentowanych produktów. 

W przypadku każdej lokaty sprawdzamy wysokość oprocentowania (w skali roku), długość lokaty, czy trzeba mieć konto w danym banku, żeby założyć lokatę oraz minimalne i maksymalne kwoty depozytów. Tabela uwzględnia jedynie lokaty z oprocentowaniem stałym.

Najwyższe oprocentowanie jest w marcu na lokatach dla nowych klientów. Ale także wszystkie pozostałe lokaty mają na początku marca wyższe niż ostatni odczyt inflacji. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: lokaty bankowe | stopy procentowe | inflacja | oszczędzanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »