Reklama

Sylwester za granicą? Nie przepłacaj za wymianę waluty

Wyjeżdżając za granicę na Sylwestra, warto zastosować się do kilku praktycznych porad, które pozwolą nam obniżyć koszty wymiany pieniędzy. Expander podpowiada, że gdy udajemy się do egzotycznego kraju najlepiej nie kupować lokalnej waluty w Polsce, lecz zabrać ze sobą dolary bądź euro. Do krajów należących do Strefy Euro najlepiej natomiast zabrać kartę do rachunku walutowego prowadzonego w euro. Dzięki korzystaniu z niej unikniemy nieatrakcyjnych kursów bankowych.

Coraz więcej Polaków wykorzystuje koniec roku do różnego rodzaju wyjazdów. Jest to doskonała okazja do połączenia świętowania Nowego Roku z szusowaniem na nartach czy snowboardzie. Osoby, które nie przepadają za zimnem wybierają z kolei odpoczynek pod palmami. Jeśli w tym okresie planujemy wyjechać za granicę, możemy zastosować kilka przydatnych rozwiązań, które obniżą koszty naszej podróży.

Reklama

Przede wszystkim unikajmy kursów oferowanych przez banki, zwykle nie należą one do najkorzystniejszych. Szczególnie drogo może nas kosztować wymiana w sytuacji, gdy będziemy dokonywać płatności kartą w walucie innej niż euro. W takiej sytuacji banki stosują do przeliczeń swój niezbyt korzystny kurs, dodatkowo niekiedy doliczają prowizję, która wynosi około dwóch procent wartości transakcji.

Nie oznacza to jednak, że gdy udajemy się do kraju, w którym nie płaci się w euro, najkorzystniejsze będzie zakupienie waluty w kantorze. Niestety kursy walut, w których nie dokonuje się zbyt wielu transakcji (waluty inne niż euro, dolar czy funt) z reguły nie są zbyt atrakcyjne. Kurs sprzedaży jest zwykle znacznie zawyżony, a kupna zaniżony. Co w takim razie zrobić w sytuacji, gdy jedziemy do egzotycznego kraju? Najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana złotówek na dolary lub euro i zakupienie lokalnej waluty na miejscu.

Choć wspomnieliśmy, że bankowe kursy nie należą do najlepszych, to wyjeżdżając poza Polskę warto jednak zabrać ze sobą kartę. Może być ona niezbędna np. w sytuacji jeśli będziemy chcieli za granicą wynająć samochód lub zarezerwować pokój w hotelu.

Płacenie kartą będzie szczególnie korzystnym rozwiązaniem, jeśli jest ona rozliczana w tej samej walucie, w której dokonujemy płatności. W polskich bankach można uzyskać zwykle karty rozliczane w euro, dolarach i funtach brytyjskich. Skorzystanie z niej będzie więc atrakcyjne dla osób, które udają się do krajów Strefy Euro, Stanów Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii. Taka karta jest wydawana do rachunku walutowego. Można na niego wpłacić kupioną wcześniej po korzystnym kursie walutę i korzystać z niej w zagranicznych sklepach lub wypłacając walutę z bankomatów.

Niezależnie do jakiego kraju się udajemy i jaką walutą będziemy płacili na miejscu, zawsze stosujmy jedno bardzo dobre rozwiązanie. Przed wyjazdem warto zapamiętać lub zapisać, ile mniej więcej wynosi kurs waluty, którą planujemy kupić. Powinniśmy wiedzieć, ile jednostek lokalnej waluty otrzymamy np. za 10 euro. Dzięki temu, gdy będziemy potrzebowali na miejscu dokonać wymiany, szybko ocenimy czy proponowany kurs jest sprawiedliwy. W ten sposób unikniemy sytuacji, gdy ktoś nas oszuka przy wymianie.

Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander

Dowiedz się więcej na temat: w polsce | ze | wymiana walut | Sylwester | kantory

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »