Szybki pieniądz zdobywa nasze portfele
Już dwie trzecie klientów banków uważa przelewy natychmiastowe za przydatną usługę - wynika z badania opinii, przeprowadzonego na zlecenie Związku Banków Polskich i KIR. (Wyniki sondażu)
W jakich sytuacjach korzystamy z przelewów natychmiastowych?
Przynajmniej raz zlecał je co piąty Polak posiadający konto. Zdaniem ankietowanych, z usługi warto skorzystać zwłaszcza wtedy, gdy trzeba uregulować rachunki w dniu ich zapadalności lub gdy chcemy mieć pewność, że odbiorca otrzyma środki od razu. Wzrost zapotrzebowania na płatności natychmiastowe potwierdzają wyniki badania, a także rosnące statystyki systemu Express Elixir.
W tegorocznym badaniu "Wizerunek polskiego sektora bankowego"*, zrealizowanym przez TNS Polska, blisko dwie trzecie ankietowanych klientów banków doceniło funkcjonalność przelewów natychmiastowych w codziennych sytuacjach.
W tej grupie, 38 proc. respondentów wskazało, że korzysta z usługi do regulowania płatności za rachunki (wzrost o 17 p.p. w porównaniu z 2015 r.), czy spłaty raty kredytu (19 proc. wobec 8 proc. w 2015 r.). Niemal co trzeci badany (30 proc.) wykonuje przelew natychmiastowy, gdy chce mieć pewność, że trafi on do odbiorcy niezwłocznie- dla porównania, w ubiegłym roku odpowiedziało tak 23 proc. ankietowanych.
Transakcje natychmiastowe są doceniane także w relacjach biznesowych- zwłaszcza, gdy należy pilnie uregulować zobowiązania wobec kontrahentów- co deklaruje 24 proc. osób biorących udział w badaniu (13 proc. w 2015 r.).
W opinii 10 proc. ankietowanych, przelewy natychmiastowe są również przydatne m.in. podczas zakupów on-line, gdy zależy nam, aby przelew jak najszybciej dotarł do sprzedawcy, co ma wpływ na czas realizacji zamówienia (w 2015 r. odpowiedziało tak 9 proc. uczestników badania), czy w sytuacji, gdy chcemy wykorzystać okazję, np. kupić bilety lotnicze w ofercie `last minute' (wzrost o 2 p.p. w porównaniu z ub.r.).
- Trendy zdiagnozowane w oparciu o wyniki przeprowadzonego sondażu, świadczące o rosnącym zainteresowaniu przelewami natychmiastowymi wśród klientów banków, odzwierciedlone są w statystykach systemu Express Elixir- mówi Michał Szymański, wiceprezes Zarządu KIR.- W czerwcu 2016 r. rozliczyliśmy 225,7 tys. takich transakcji, a ich łączna wartość przekroczyła 871 mln zł.
Dla porównania, w czerwcu ubiegłego roku zrealizowaliśmy ponad 121,6 tys. przelewów natychmiastowych o wartości 554 mln zł. Warto przy tym zauważyć, że zwiększa się również liczba banków, komercyjnych i spółdzielczych, które wdrażają to rozwiązanie. Tylko w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku do systemu Express Elixir przystąpiło.
19 banków- dodaje M. Szymański.
System Express Elixir jest wykorzystywany także do obsługi przelewów na numer telefonu między indywidualnymi użytkownikami systemu BLIK. Obecnie usługa jest dostępna w PKO Banku Polskim, ING Banku Śląskim, Banku Millennium, Banku Zachodnim WBK oraz mBanku.
Szczegóły dotyczące dostępności banków i oferowanych przez nie usług w zakresie systemu Express Elixir można znaleźć na stronie www.expresselixir.pl.
.................
* Badanie przeprowadzone zostało w marcu 2016 r. w ramach cyklicznego wielotematycznego badania Omnibus na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie klientów banków w wieku 15+. Liczebność próby: N=506. Badanie zrealizowane przez TNS Polska na zlecenie Związku Banków Polskich we współpracy z KIR.
***
KIR jest kluczową firmą obsługującą infrastrukturę polskiego sektora bankowego. Odpowiada za bezpieczny i prawidłowy przebieg rozliczeń pomiędzy bankami oraz za niezawodną wymianę informacji w tym obszarze.
Za pośrednictwem prowadzonych przez KIR systemów rozliczeniowych Elixir, Express Elixir i Euro Elixir, obsługujących standardowe i natychmiastowe przelewy międzybankowe w złotych oraz krajowe i transgraniczne przelewy w euro, przetwarzanych jest ponad 1,6 mld transakcji rocznie. System Elixir jest uznawany przez Narodowy Bank Polski
za system płatności systemowo ważny (Systemically Important Payment System, SIPS), co potwierdza jego znaczenie dla funkcjonowania polskiej bankowości i sprawnego obiegu informacji płatniczych. Jako SWIFT Service Bureau, zapewniamy także dostęp do globalnej sieci SWIFTNet.